Luas Dancing School17. Mistrovství v cloggingu za námi

19. 05. 2014 – Tereza Bachová

Máme za sebou sedmnácté mistroství republiky v cloggingu a coutnry tancích. Organizátorem pro tento rok byla taneční skupina Lentilky Rakovník a dle porotkyně Anička Bachové, bylo vše hezky zorganizováno s ohledem na fakt, že tento rok se tímto slavilo i 20. výročí založení CCCDCA (taneční asociace sdružující dětské taneční soubory v tomto odvětví v ČR). Tento rok byl silný ročník, účast byla hojná, k vidění bylo mnoho kvalitních stepových choreografií, jak po stránce technické, tak krokové. Jako každý rok se soutěžilo v kategoriích: sola, dua, skupina, freestyle a a capella ve třech věkových kategoriích - děti do 13 let, děti do 18 let a open, což je kategorie pro odrostlé jedince, kteří už jsou starší 18 let.

Minireportáž z této akce napsala naše lektroka cloggingu a porotkyně v jedné osobě Anička Bachová.

Musím říct, že jsem letošním ročníkem velice mile překvapena. Bylo, oproti jiným ročníkům, velice znát, jak jde úroveň cloggingu v České republice za tento rok nahoru. Mnohdy bylo velice težké rozhodnout, na jaké místo soubor umístit. Zvláště ve starší kategorii (děti do 18 let) byly choreografie často na velice podobné úrovni a výsledky poté byly velice těsné. Soubory - odpuťte mi to slovo - konečně pochopily, že clogging je o energii a ne jen o technické čistotě. Jako při každém tanci i při cloggingu musíte vyzařovat určitou energií. Když bychom to řekli "na tvrdo", musíte do toho dát kus sebe a svého srdce a věřte, že je to na choreografii velice znát. Pak je možné se na ni dívat jinak, než na "spící panny", ať třeba stepujete jako Bůh.

Stále přetrvává fakt, že jsou vždy v jednotlivých kategoriích očekávaní favoriti, o kterých se dopředu předpokládá, že budou bojovat o první místo. I letos tomu tak bylo. Podle očekávání svedli nádherný souboj o první místa ve všech solových kategoriích Bára Gabrišová a Marek Chytra. Oba mají vysokou technickou úroveň, skvělou fantazii na vymýšlení kroků, báječný smysl pro rytmus a skvělou energii, která z nich prýští na parketě. Rozhodování mezi těmito skvělými tanečníky je vždy velice těžké a letos to nebyla vyjímka. Pak jde u rozhodování o samotný porotcův taneční instinkt a trochu subjektivně bližší styl choreografie porotcovu srdci.

Technická úroveň souborů stoupá, co by však ještě akutně potřebovaly, je nějaký herecký kurz, který by je naučil, jak odrazit to, co je baví v obličeji a celkovém výrazu těla. Mnohdy bohužel tanečníci vypadali na podiu, že každou chvíli usnou nebo někoho zavraždí pohledem. Ovšem najdou se talenti i v tomto faktoru tance. Kryštof Klein z TS Dance EB od prvního okamžiku získal porotu svým výrazem a svým showmanstvím a když k tomu přidal až ne detaily čistou techniku a hezké krokové kombinace, bylo jasné, že Kryštof bude brát první místo. Stejně tak tomu bylo i u taneční skupiny Klepeto, konkrétně duo Radka Kudláčková a Honza Chvojka.

Doufám, že soubory nepoleví ve svém snažení, protože jsou vydět výsledky dřiny, kterou do toho dávají a budu jim držet palce, aby se stále jen zlepšovaly. Vždy je možné se něčemu učit, pokud máme pocit, že všechno umíme, někde je asi něco špatně :-).

Výsledky z celé soutěže naleznete zde. Gratulujeme všem vítězům ale i poraženým. Třeba se jednou do soutěžního zápolení zapojí v cloggingu i Luas Dancing School :-)

Tereza BachováPříručka pro cloggery

Copyright © Luas Dancing School – Tereza Bachová, 2010–2018  |  Kontakty  |  RSS  |  Webdesign: Loužecký.cz  |  phpRS