Luas Dancing SchoolBlas Summer School 2013 - reportáž na pokračování II. část

09. 07. 2013 – Tereza Bachová

Úterý 25. června 2013


Den ve znamení Colina Dunne. Ráno jsme vstávaly s očekáváním jaké bude setkání tváří v tvář a s pocity těšení jsme vyrazily do budovy univerzity na rozcvičku a pak na přednášku Francise Warda s tématem „Changing Trends in Irish Traditional Music“ – „Změna trendů v irské tradiční muzice.“ Přednáška byla opět velmi zajímavá a tentokrát jsme se dozvěděli hodně o podmínkách, ve kterých lidé žili před 100 lety a proč se vlastně hudba ubírala tím daným směrem a jak byla předávána a zapisována.

Po přednášce jsme se opět odebraly do tanečního sálu, kde na nás čekal Colin Dunne. Sympatický a v dobré náladě začal hodinu uvítáním a otázkami, kdo se jak jmenujeme a odkud jsme a jaký máme taneční základ. A pak začala výuka samotná, kdy jsme se věnovali pouze základním úderům a rozebírání jejich pohybů do detailů. Bylo nám vysvětleno, že je potřeba povolit kolena, poddat se danému pohybu a využít možnosti toho daného směru pohybu a celého těla včetně vlastní váhy nebo odlehčení. Pak jsme tuto metodu aplikovali do kroků, velmi jednoduchých kombinací, které Colin poskládal pro tento den. Colin hodně povídal a snažil se hodně vysvětlovat, ale bylo to důležité pro pochopení toho, co se snažil učit a předávat.

Rychlý oběd v Blas Café a pak opět do malého divadla na Lunch Time Concert, kde tentokrát účinkovali Francis Ward (flétna) , Siobhán Peoples (zpěv)  a Derek Hickey. Jako vždy se jednalo o skvělé hudební kousky a jelikož spolu vždy hrají muzikanti, kteří se na jednom podiu normálně nesetkávají, dochází jak k vtipným momentům tak i kouzelným chvílím, kdy se muzikanti shodnou na místě, kde předpokládají, že to třeba nezazní správně nebo zahrají nějakou ozdobu, která inspiruje ostatní a ti na to reagují a tyhle momenty dělají konkrétně tyto koncerty velmi osvěžující, nabité pozitivní energií a jiskrou.Po koncertě nás čekala irština, další lekce z jazyka, kde nic neodpovídá ničemu co znáte. Naučili jsme se fráze a slovíčka, která se týkala tance a hudby. Hodina vždy utekla jako voda a pak už zbývalo jen nasoukat do sebe poslední toast a běžet na další lekci s Colinem Dunnem. Ta pokračovala v podobném duchu jako dopoledne a dokončili jsme sestavu, kterou jsme začali ráno. Nakonec jsme kroky natočili na video a po skončení lekce jsme poprosily o fotku. Když jsem se Colina zeptala, zda se s ním můžeme vyfotit, odpověděl: „Niet“ Co to s těmi lidmi v zahraničí je? :-) Nicméně když jsem se chtěla ohradit, že to je o „pár“ kilometrů vedle, sám se začal smát a řekl, že ví že to je rusky, ale že neví jak se to řekne česky. Myslel to z legrace, ale stejně mě stihl znejistět :-)


Poslední lekce nebo spíš setkání ve velkém divadle bylo opět s profesorem Mícheálem Ó Súillebháinem, které bylo nahráváno pro RTÉ (irské rádio), které natáčelo ten den rozhovor s Mícheálem a pak jeho přednes několika skladeb. Mícheál povídal o svém dětství, kdy s hudbou začínal, vyprávěl o tom jaké měl hudební základy a zájem a jak se jeho činnost, hraní a výuka časem vyvíjela. Hovořil také o irské muzice, jak se vyvíjela a v podstatě se věnoval stejnému tématu jako den před tím ve své přednášce. A jelikož to byla poslední lekce dne, šly jsme se najíst, napít a po nabrání sil jsme ještě vyrazily do hospody v areálu univerzity, kde se konala jako každý večer session muzikantů jak lektorů tak i žáků. Daly jsme si s Domčou cider, zatančily jsme si reel a pak se odebraly rozumně spát, abychom byly druhý den připravené na další lekce.

Minulé dílyPříručka pro cloggery

Tipy na zajímavé akce:

27.9.

Podzimní Květuš

Květuš, CZ

Přijeďte strávit 5 protančených dní v Květuši, kde proběhne letošní poslední taneční setkání. Na tento víkend jsou vybrané převážně tradiční country tance, které doplníme tanci, které mají na letních školách vždy úspěch. V nabídce u tohoto víkendu najdete seznam tanců pro které můžete hlasovat a sami rozhodnout, které z nich budou zařazeny do programu.

30.9.

Grade exams Helsinki

Kannusali, Kannusillankatu 4, 02770 Espoo, Finland

Taneční zkoušky pro irské tanečníky.

1.10.

Helsinki Feis 2017

Kannusali, Kannusillankatu 4, 02770 Espoo, Finland

Taneční soutěž v irských tancích.

13.10.

Country dance festival "Obrok" - Volyně

Volyně, CZ

Taneční festival pro všechny milovníky country tanců a cloggingu s účastí dvou zahraničních lektorů a kapacit - Marcie Van Cleave z USA a Carol David-Blackman z Německa. Dále zde budou mít účastníci možnost přijít na semináře Jitky Bonušové, Honzy Pumpra, Pavla Lhotského, Jany Leitnerové a Davida Dvořáka. Také zde diváci uvidí soutěž v tanečním stylu clogging nebo recitál kapely Shovers Volyně a Piánko Strakonice. Víkend zcela jistě nabízí spoustu dobrého tancování a skvělé muziky.

Zobrazit více akcí »


Copyright © Luas Dancing School – Tereza Bachová, 2010–2017  |  Kontakty  |  RSS  |  Webdesign: Loužecký.cz  |  phpRS