Luas Dancing SchoolBlas Summer School 2013 - reportáž na pokračování II. část

09. 07. 2013 – Tereza Bachová

Úterý 25. června 2013


Den ve znamení Colina Dunne. Ráno jsme vstávaly s očekáváním jaké bude setkání tváří v tvář a s pocity těšení jsme vyrazily do budovy univerzity na rozcvičku a pak na přednášku Francise Warda s tématem „Changing Trends in Irish Traditional Music“ – „Změna trendů v irské tradiční muzice.“ Přednáška byla opět velmi zajímavá a tentokrát jsme se dozvěděli hodně o podmínkách, ve kterých lidé žili před 100 lety a proč se vlastně hudba ubírala tím daným směrem a jak byla předávána a zapisována.

Po přednášce jsme se opět odebraly do tanečního sálu, kde na nás čekal Colin Dunne. Sympatický a v dobré náladě začal hodinu uvítáním a otázkami, kdo se jak jmenujeme a odkud jsme a jaký máme taneční základ. A pak začala výuka samotná, kdy jsme se věnovali pouze základním úderům a rozebírání jejich pohybů do detailů. Bylo nám vysvětleno, že je potřeba povolit kolena, poddat se danému pohybu a využít možnosti toho daného směru pohybu a celého těla včetně vlastní váhy nebo odlehčení. Pak jsme tuto metodu aplikovali do kroků, velmi jednoduchých kombinací, které Colin poskládal pro tento den. Colin hodně povídal a snažil se hodně vysvětlovat, ale bylo to důležité pro pochopení toho, co se snažil učit a předávat.

Rychlý oběd v Blas Café a pak opět do malého divadla na Lunch Time Concert, kde tentokrát účinkovali Francis Ward (flétna) , Siobhán Peoples (zpěv)  a Derek Hickey. Jako vždy se jednalo o skvělé hudební kousky a jelikož spolu vždy hrají muzikanti, kteří se na jednom podiu normálně nesetkávají, dochází jak k vtipným momentům tak i kouzelným chvílím, kdy se muzikanti shodnou na místě, kde předpokládají, že to třeba nezazní správně nebo zahrají nějakou ozdobu, která inspiruje ostatní a ti na to reagují a tyhle momenty dělají konkrétně tyto koncerty velmi osvěžující, nabité pozitivní energií a jiskrou.Po koncertě nás čekala irština, další lekce z jazyka, kde nic neodpovídá ničemu co znáte. Naučili jsme se fráze a slovíčka, která se týkala tance a hudby. Hodina vždy utekla jako voda a pak už zbývalo jen nasoukat do sebe poslední toast a běžet na další lekci s Colinem Dunnem. Ta pokračovala v podobném duchu jako dopoledne a dokončili jsme sestavu, kterou jsme začali ráno. Nakonec jsme kroky natočili na video a po skončení lekce jsme poprosily o fotku. Když jsem se Colina zeptala, zda se s ním můžeme vyfotit, odpověděl: „Niet“ Co to s těmi lidmi v zahraničí je? :-) Nicméně když jsem se chtěla ohradit, že to je o „pár“ kilometrů vedle, sám se začal smát a řekl, že ví že to je rusky, ale že neví jak se to řekne česky. Myslel to z legrace, ale stejně mě stihl znejistět :-)


Poslední lekce nebo spíš setkání ve velkém divadle bylo opět s profesorem Mícheálem Ó Súillebháinem, které bylo nahráváno pro RTÉ (irské rádio), které natáčelo ten den rozhovor s Mícheálem a pak jeho přednes několika skladeb. Mícheál povídal o svém dětství, kdy s hudbou začínal, vyprávěl o tom jaké měl hudební základy a zájem a jak se jeho činnost, hraní a výuka časem vyvíjela. Hovořil také o irské muzice, jak se vyvíjela a v podstatě se věnoval stejnému tématu jako den před tím ve své přednášce. A jelikož to byla poslední lekce dne, šly jsme se najíst, napít a po nabrání sil jsme ještě vyrazily do hospody v areálu univerzity, kde se konala jako každý večer session muzikantů jak lektorů tak i žáků. Daly jsme si s Domčou cider, zatančily jsme si reel a pak se odebraly rozumně spát, abychom byly druhý den připravené na další lekce.

Minulé dílyPříručka pro cloggery

Copyright © Luas Dancing School – Tereza Bachová, 2010–2018  |  Kontakty  |  RSS  |  Webdesign: Loužecký.cz  |  phpRS