Luas Dancing SchoolMistrovství ČR v Cloggingu z pohledu porotkyně Anny Bachové

20. 05. 2012 – Anna Bachová

V sobotu 5. května proběhlo 15. mistroství České republiky v dětských country tancích – kategorie B – clogging v Ostravě. Organizátorem tohoto soutěžního klání byl taneční soubor Hazard ve spolupráci s CCCDCA (Českomoravská asociace dětských country tanečních souborů). Jako v loňském roce se i letos objevila „nová“ kategorie Open, což je kategorie, kde se mohou realizovat „odrostlé“ soubory, tedy účastníci nad osmnáct let.

Pro soutěžní kola mohly soubory vybírat z kategorií: Sóla mladší, starší, open, Dueta mladší, starší, open, Skupiny mladší, starší, open, Free style mladší, starší, open a A cappella mladší, starší, open.

Mistrovství se zúčastnily známé, již „otrkané“ soubory a také naprostí nováčci, kteří soutěžili poprvé. Tady je zajímavé pozorovat, jakou techniku jednotlivé soubory používají. Na jedné straně stojí soubor s technikou buckdancingu, flatfootů, canadianu a na straně druhé stojí soubory se základním cloggingem a základními kroky. Pro porotce je posuzování těchto dvou pólů velice náročné. Stává se, že na stupních vítězů pak stojí právě „nováček“, který svou choreografii odtancoval sice ze základní technikou, ovšem precizně zastepovanou, se silným a zvučným úderem, oproti otřelému souboru, který v choreografii používá techniku buckdancingu a flathfootů, ovšem jeho výkon je nevyrovnaný a rytmicky nepřesný. Méně je někdy více.

Ráda bych se pozastavila u kategorie A´cappella. A´cappella znamená v italštině jako v kapli a je tím míněno bez doprovodu hudebních nástrojů. Bylo tomu tak proto, že v raném a vrcholném středověku nebylo možné používat v rámci církevní hudby hudební nástroje. V našem případě to znamená pouze step bez hudebního podkladu.

Při hodnocení sedí porota k soutěžícím zády a hodnotí rytmickou zajímavost, technickou čistotu, zvolené tempo, jeho změny a zvukovou malebnost celkově. Tato kategorie byla pro mě jednou z nejnáročnějších na hodnocení vůbec, pokud některý tanečník vyloženě „nevyčnívá z řady“ rytmickým nápadem, či jiným odlišením, zbývá vám na hodnocení spousty tanečníků s technikou prakticky na stejné úrovni, kteří zkombinují bucky s flatfootem a canadianem (dva z pokročilých tanečních levelů tohoto stylu), tím pádem by se dalo říci, že slyšíte čísla, která jsou od sebe nerozeznatelná.

Od poslední zkušenosti s porotcováním na Dětském mistroství v Cloggingu ráda podotýkám, že se stále objevují nové a nové talenty a technická vybavenost souborů je stále na lepší úrovni. Jsou zde i náznaky inspirace od amerických cloggerů, kterou se nechávají unášet děvčata ze souboru Angels Dance z Prahy. Stále častěji se také objevují stepové choreografie proložené prvky moderního tance nebo, v případě tanečního klubu Calipso, také baletními variacemi.

Výsledky z celé soutěže naleznete zde.

Takové mistrovství v Cloggingu bylo však svého druhu poslední; od příštího roku se tato soutěž spojí s mistrovstvím v dětských country tancích. Pořadatelům mohu jen přát pevné nervy, příjemné a štědré sponzory a stále hodně „zapálených“ souborů, kteří se rok co rok budou rádi vracet.

Anna Bachová
lektor Luas Dancing School & porotce na 15. MČR v ClogginguPříručka pro cloggery

Tipy na zajímavé akce:

17.3.

The Hong Kong Irish Dance Premierships 2018

Hong Kong

Taneční soutěž v irských tancích pokud máte chuť cestovat a objevovat východní dálavy :)

24.3.

Oireachtas Rince na Cruinne 2018

Glasgow, Skotsko

Světový šampionát v irských tancích 2018.

27.4.

Country a mezinárodní tance

obec Květuš, CZ

Přijeďte strávit jarní svátky do Květuše !! Dvorana nabízí skvělé tancování dopoledne a večer, přes den výlety pěšky nebo na kole, večerní zpívání, případně návštěvu místní hospůdky. A to se neodmítá! ;) Těší se na vás, Jitka Bonušová a Jan Pumpr.

4.5.

Párové a Vintage tance

obec Květuš, CZ

Druhý prodloužený víkend bude věnován tancům, které postupně získávají velkou oblibu - americké párové tance a tance stylu vintage, což je druhá polovina 19, století až 30. léta 20. století – období čtverylek, polek, galopů, ale i tanga a waltzu. Přijeďte strávit jarní svátky do Květuše !! Těší se na vás Jitka Bonušová a Honza Pumpr.

Zobrazit více akcí »


Copyright © Luas Dancing School – Tereza Bachová, 2010–2018  |  Kontakty  |  RSS  |  Webdesign: Loužecký.cz  |  phpRS