Luas Dancing SchoolPrevence

Co je Prevence a co je Rehabilitace? Je to jednoduché – pokud se věnujete Prevenci, nepotřebujete Rehabilitaci.

Prevence znamená soustavu opatření, která mají předcházet nějakému nežádoucímu jevu, například nemocem, drogovým závislostem, zločinům, nehodám, neúspěchu ve škole, sociálním konfliktům, násilí, ekologickým katastrofám a podobně. Taková opatření se nazývají preventivní. (zdroj: Wikipedie)

Budeme zde řešit jak předcházet nemocem a bolestem pohybového aparátu a ostatní možnosti uvedené v citaci necháme jiným odborníkům...

Irské tancování je – jak jsem měla možnost za svojí teď již letitou praxi zjistit – katalyzátorem pro projevení neduhů, kterými člověk trpěl nebo trpí a nemusí to být pouze projevy fyzické. Irské tancování a může to být i Clogging, jsou tance, kde je hodně kladen důraz na pohyb nohou a v takovém případě může docházet k přetěžování určitých partií a řetězení různých potíží. A když se dostatečně a adekvátně neřeší, vznikají různé potíže, které vedou k tomu, že člověk většinou oblíbenou aktivitu opouští a to určitě nechcete ani vy a ani já a mí kolegové. :-) Proto zde přináším několik rad, tipů a kontaktů, kde je možné své potíže řešit pod odborným dohledem.

Pokud jste již ve fázi, kdy netančíte nebo jste rozhodnuti skončit, ale nehodláte to ještě úplně vzdát, nastupuje již zmíněná rehabilitace. Je to vlastně snaha navrátit poškozeného člověka do předešlého tělesného stavu či sociální a právní pozice, případně i úspěšný výsledek této snahy. (zdroj: Wikipedie)

Tělo je vaše, máte jen jedno a tak je třeba se o něj adekvátně starat. Budete s ním až do konce svých dnů....Kdo ho mám mít raději nežli vy?

V případě Prevence vřele doporučuji níže uvedené činnosti, které po vyzkoušení a osobním „otestování na člověku“ :-) víme, že fungují a prospívají tělu i duši a patří k našemu životu. Malý výčet těchto činností je doplněn vždy o popis o jakou činnost se jedná a kde najdete ověřená místa k odpočinku, cvičení či relaxaci.

Meditace

Meditace – bude to znít asi velmi podivně, když meditaci řadím mezi články prevence i když se meditační cvičení přímo nevztahují k tancování. Ale meditace je velmi důležitá k pročištění mysli a zbavení se nehezkých myšlenek. Tím přispívá k vaší pohodě, lepšímu soustředění, relaxaci. Unavené a přehřáté auto také potřebuje odpočinek před dalším výkonem a s naším tělem a mozkem je to stejné. Jsme součástí dobře vymyšleného stroje o který je třeba se dobře starat.

Uvedu zde jen krátký popis toho, co to meditace vlastně je. Meditace je stav kdy se snažíte uvolnit, pravidelně dýchat a soustředíte se pouze na svůj dech. Myšlenky, které vás napadají necháváte jen tak volně proudit kolem vás, nezabýváte se jimi. Pořád dýcháte a představujete si sami sebe jako sedící měkký kámen na poušti, kde je teplo, sucho a klid. Můžete si také představovat že se necháváte kolébat na vlnách moře a posloucháte pouze zvuk šumící vody a stále dýcháte. Myšlenky už opravdu jen proudí kolem vás a vy si užíváte klid a ticho a nevnímáte zvuky okolí a ani pachy okolí a relaxujete. Efektivní délka meditace je cca 20 minut, ale pokud budete meditovat o něco déle či méně, záleží na vás. Záleží také na vás zda budete meditovat 1x nebo 2x denně. Doporučené množství je min. 1x denně, ale praktikujte jak potřebujete :-)

Jóga

Jóga  je cvičení, které propojuje dýchání, soustředění, meditativní stav mysli a protažení celého těla. Existuje jí několik druhů a každý si může vybrat ten, který mu nejvíce vyhovuje. Toto cvičení doporučujeme hlavně proto, že jakákoli jóga protahuje svaly celého těla ve spojení s dýcháním a uklidňuje mysl a duši. V tomto případě jde o cvičení, které je možné brát jako preventivní a i jako rehabilitační. Jde totiž i o výbornou kompenzaci našich unavených a bolavých tělesných schránek ať už po výkonu tanečním či jiném :-)

Sauna

Tolik omýlené téma, ale co naplat – velmi účinné :-) Trocha teorie na úvod a opět jsem použila citaci z Wikipedie:

Sauna je původní finské slovo označující malé stavení nebo místnost, která se po vytopení používá jako ohřívárna při saunování. Vnitřek sauny je velmi dobře izolovaný od okolí a vykládaný dřevem, které působí dobře na psychiku člověka. Saunováním rozumíme ohřátí těla nad normální tělesnou teplotu je příjemné a relaxující. V sauně se uvolňují unavené svaly a zklidňuje stresovaný mozek, protože tělo do krve vyplavuje úlevu přinášející látky jako jsou endorfiny.

Nám tanečníkům jde hlavně o relaxaci svalů a svalových skupin a celkové uvolnění těla a mysli. Vědci se podělili o své poznatky během zkoumání tělesných procesů a zjistili, že při saunování a zahřívání těla nad jeho přirozenou teplotu 37 °C si tělo „myslí“, že začíná být napadáno viry nebo bakteriemi a začíná vyrábět protilátky. Proto je saunování tak účinné a pro tělo ozdravné.

Doporučený postup při saunování je pobýt v sauně do té doby dokud je teplo snesitelné a pak se pod sprchou postupným zchlazováním ochladit na opět únosnou míru chladu a poté si jít lehnout do odpočívárny, která je k tomuto účelu zařízená. Tento postup je možné zopakovat doporučeně 3x. Je vhodné doplňovat pravidelně vypocené tekutiny (vhodné jsou např. minerálky) a případně si „zobnout“ hroznového cukru pokud se cítíte hodně unavení či slabší.

Plavání

Plavání se dá počítat do činností spojené s prevencí ale i s rehabilitací.

Plavání není ničím jiným než pohybem, pomocí kterého se zvířata a lidé přemisťují ve vodě pouze pohyby vlastního těla. A tento pohyb ve vodě i bez přemisťování působí blahodárně na naše tělo a svaly. Ve vodě, která klade člověku přirozený odpor nejen procvičíte a posílíte hlavní svalové skupiny a při tom si nenamáháte pohybový aparát s velkým zatížením klubů. To při plavání odpadá a vaše tělo se zároveň uvolňuje a posiluje. Důležité však je plavat technicky správně. V případě, že někdo plave stylem „paní radová,“ hlavu má nad hladinou a nepravidelně dýchá, může si naopak způsobit potíže s krční páteří. Pokud si nejste jistí, zda plavete správně, plavčíci v bazénech vám zcela jistě rádi poradí nebo je možné domluvit si individuální hodinu a chyby v plavání odstranit.

Masáže

Masáže se dají počítat (stejně jako plavání) do prevence i do rehabilitace. Existuje mnoho druhů masáží, které nemá smysl zde vypisovat, ale platí jedno základní pravidlo. Přes všechny možné účinky kamenů, olejů či jiných „pomůcek,“ k masírování - lidské ruce jsou nenahraditelné. Jejich energie a dotek je sám o sobě léčivý a tak při výběru maséra dbejte na to, zda vám byl doporučen a jaké jste dostali reference. Sice každému člověku vyhovuje něco jiného, ale za předpokladu, že kamarádi jsou podobného ražení jako vy, doporučený člověk pravděpodobně sedne i vám :-)

Dejte zcela jistě na první dojem a nebojte se si případně říci co se vám nelíbí, ale i co potřebujete. Masáže trvají od 30 minut do 60 minut a dobrá masáž je ta, po které se cítíte uvolnění a že jste byli „hýčkáni.“ Pokud odcházíte s pocitem, že jste byli „kusem“ masa, které bylo mechanicky hněteno, už se na toto místo nevracejte. Je to vyhozená investice i když třeba levná. Vaše tělo si zaslouží víc!

„Samo masáže“ nohou

Udělejte si na sebe večer 10 minut čas a namasírujte si unavené nohy. Začněte tím, že si „pošlapete“ (už skoro zaběhnutý výraz u nás ve škole) a pak si sednete na postel či pohodlnou židli a namasírujete si své bolavé nohy.

A co je to to „pošlapání“? Kupte si lavorek, do kterého se vám vejdou celá chodidla na délku, nasypte do něj omyté oblázky, fazole, hrách nebo čočku (suché a syrové rovnou z pytlíku – nenaklíčené!) a zamíchejte. A pak si umyjte a osušte nohy a hurá do lavorku s oblázky a luštěninami. A šlapejte a šlapejte a nechte oblázky a hrášek a fazolky, aby vám vlezly mezi prsty, zkuste je i chytit prsty u nohou a pořád šlapejte. Po asi 2 minutové „procházce“ z lavorku vylezte, posbírejte zatoulané hrášky a sedněte si na hezkém místě na postel či židli a ještě si své nožky namasírujte. Začněte u prstů u nohou. Pořádně je promněte a lehce povytahujte. Boty vám vaše nohy vždy pěkně zmáčknou a celou nohu zužují a je třeba zase dát prstíkům volnost. Pak si promačkejte pořádně celé chodidlo palci a nevynechejte ani centimeřík. Pak si chytněte nohu za kloub palce a kloub malíku, povolte nohu v kotníku a začněte s ní kroutit a vyklepte si jí. Pak si zkuste mezi prsty na nohou strčit prsty rukou a s roztaženými prsty takto setrvat asi minutu a pak je opatrně vytáhnout. A na závěr si celé chodidlo pobouchejte pěstí. Nebojte se, noha něco vydrží a vaše tělo zcela jistě váží víc než dokážete uhodit. A pak to celé opakujte i s druhou nohou. Nebojte se, když by vás chodidlo pobolívalo nebo jste cítili, že „se něco děje“. To je normální a pokud už jste nějaké potíže měli, tímto jste svojí nohu aktivovali, aby vám lépe sloužila. Stejně jako my si zvykáme na změny, dopřejme to i své noze :-)

Kompenzační cviky od paní Mojžíšové

Metoda Ludmily Mojžíšové je dnes spojována především se cviky, které pomáhají ženám s problémy neplodnosti. Původně byla řada těchto kompenzačních cviků sestavena pro pacienty s bolestí zad a hlavy. Ludmila Mojžíšová vycházela z toho, že většina potíží je způsobena tím, že svaly okolo páteře - pokud nejsou posilovány - ochabnou, způsobí poruchy páteře, vychýlení kostrče či rotaci pánve a žeber. Jedna z jejích žákyň Marie Babičková z pražského Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí (ÚPMD) vysvětluje, že sestavu cviků je pro správné fungování páteře třeba cvičit skutečně celý život. A to nejméně třikrát týdně. Cviky je vhodné ze začátku provádět jen pětkrát. Celou sérii lze provést zhruba za hodinu, přičemž cvičit lze nadvakrát. "První tři až šest měsíců je ale třeba cvičit v podstatě denně. Jedině tak se vytvoří dostatečný svalový základ," vysvětluje Marie Babičková. Nejdříve je dobré naučit se cviky pod vedením fyzioterapeuta. Ten by také měl klienta pravidelně kontrolovat a provádět takzvané mobilizace. Jde v podstatě o napravování, odblokování celé páteře včetně kostrče a odstranění svalových křečí.

Toto cvičení a doporučení těchto cvičení jsem se zařadili proto, že souvisí s tolik diskutovaným pánevním dnem a pokud máte svaly v této oblasti ztuhlé nebo naopak moc povolené, celá část, kde jsou ženské orgány, močový měchýř a konečník může trpět. Vy se pak můžete trápit nejen s neplodností (což je velmi citová a bolestná záležitost hlavně pro ženy, ale potýkají se s tím i muži), ale i s bolestmi při menstruaci, bolestí zad v oblasti "kříže", hemoroidy, plísně, výtoky apod. U mužů se mohou objevit potíže s prostatou, močovými cestami obecně a jak jsme již zmínili s neplodností.

Proto je důležité věnovat této oblasti péči a stejně jako u všech preventivních cvičení platí, udělat si na sebe chvilku čas!

Stáhněte si cvičení, která pomohla tolika maminkám otěhotnět, mnoha sportovcům odstranit bolesti a zvýšit výkonnost.

Cvičení podle Ludmily Mojžíšové

Stáhnout

(PDF, 162 kB)

Cvičení s gumou

Pod tímto názvem si můžete představit různé věci :-), ale nejedná se o nic jiného nežli o cviky prováděné s cvičící gumou Theraband. Jedná se o cviky, které slouží pro zlepšení kondice určitých svalových skupin po zranění, delší přestávce v tréninku nebo před přípravou na důležité fyzicky zátěžové období. Jako prevence ohledně zlepšení svalové kondice kloubů, šlach, vazů a svalů lépe poslouží cvičení zaměřená na držení těla a zlepšení prokrvení pánevního dna. Dovolte uvést jeden příklad:

Celé tělo slouží jako jeden celek a např. slabé kotníky, které by bylo možné posilovat s gumou Theraband nemusí nutně vždy souviset jen s ochablým svalstvem na kotníku, ale špatnou funkcí svalů pánevního dna. Oslabené pánevní dno způsobí nestabilitu v držení těla celkově a při špatném postoji tanečníka nebo člověka mohou být ovlivněny právě kotníky. Ty totiž mohou být nejslabším článkem nohy, který je pak díky špatnému držení těla a nehospodárnosti síly v celém těle nejvíce namáhán. V tomto případě cviky s gumou na kotníky nepomohou, ale oddálí opět se vracející problém. Proto je vždy dobré se před začátkem užívání gumy jako prevence proti zranění či zlepšení kondice, poradit se se svým trenérem nebo dobrým fyzioterapeutem. Pokud však tyto cviky budete provádět, zde je pár tipů jak na to :-)

Tyto cviky je nutné provádět podobně jako strečink. Pomalu, rozvážně, správně technicky a s dýcháním. Tyto cviky s touto pomůckou jsou jedinečné hlavně v tom, že svaly, které potřebujete posílit zároveň i protáhnete a nemusíte jako při jiných cvicích řešit váhu vašeho těla (nemusíte držet rovnováhu na jedné noze či se zvedat na špičkách a držet balanc). Můžete se plně soustředit na provedení a max.odpor dané svalové skupiny proti cvičící gumě.

Ke správnému provádění cvičení doporučujeme pořídit si gumu v délce min. dvojnásobku své vlastní výšky. Sehnat ji můžete na internetu, ve zdravotních potřebách (v Praze je to Motolská nemocnice, ZP ve Spálené ulici).
K sehnání je několik barev, které určují odpor gumy a sílu vašeho cvičení. Pro začátek pro většinu tanečníků doporučujeme pořídit si červenou barvu. Není nutné kupovat tmavší barvu s větším odporem, důležitá je technika provedení cviků a pak teprve síla odporu.

Zásady cvičení s gumou

  1. Cvičení nedělejte hned po tréninku. Nejdříve se po námaze protáhněte a udělejte strečink a teprve poté vezměte gumu a začněte cvičit.
  2. Buďte dostatečně oblečení. Zima a chlad svalům při cvičení nesvědčí.
  3. Dýchejte, abyste se neudusili :) Při cvičení je třeba dodávat svalům kyslík!
  4. Dejte pozor nejen na správné tempo cvičení, ale také na techniku cviků. Špatné provádění může protahovat vazy, u kterých to není žádoucí.
  5. Necvičte přes bolest, ale jen do krajní hranice pohybu.
  6. Nelámejte rekordy v počtu provedených cviků. Důležitá je kvalita a technika provedení.
  7. Vždy postupujte od jednodušších cviků k obtížnějším, nikdy ne naopak.

Praktická cvičení s cvičící gumou

Stáhnout

(PDF, 68 kB)

Zajímavé odkazy - samoléčení, "diagnostika"

Světlo v nás - najdete zde informace o tom, co všechno o našem tělesném a duševním stavu ukáže obličej a co značí potíže daných částí těla nebo orgánů.


Prevence je však i mnohem víc věcí, které jsou nedílnou součástí pro zajištění dobrého stavu těla i mysli nebo řekněme třeba duše a tím pádem i těla.

Je potřeba pravidelně doplňovat i „potravu pro duši.“ Čtěte oblíbené knihy, choďte do kina, do divadla, jezděte na výlety doma i v zahraničí, jezte dobré jídlo a pijte dobré pití. Jeďte někam, kam jste vždy chtěli nebo to alespoň zkuste. Navštivte koncerty, které vás zajímají, zajděte na výstavu a navštivte kamarády, které jste dlouho neviděli. I tohle a ještě mnohem víc patří do správné prevence. Nepodceňujte účinky dobrého „pokecu“ s přáteli. Zkrátka, dělejte si dobře (samozřejmě bez hektolitrů alkoholu, nikotinu a drog) a bude dobře vám a tím i vašemu okolí. Protože být šťastný není tak těžké, důležité je „mít se rád“, poslouchat své tělo a duši a dávat to sám sobě znát :-)Příručka pro cloggery

Copyright © Luas Dancing School – Tereza Bachová, 2010–2018  |  Kontakty  |  RSS  |  Webdesign: Loužecký.cz  |  phpRS