Luas Dancing SchoolProběhla Pardubická Ryengle 2012

26. 11. 2012 – Tereza Bachová

O uplynulém víkendu proběhla soutěž Pardubická Ryengle v KD Ideon a kde jinde než v Pardubicích :-)

Celý festival byl zahájen v sobotu dopoledne soutěží v Country tancích v dětských a dospělých věkových kategoriích. Jelikož je tato soutěž vždy hodně početná, její konec sahá většinou až do večerních hodin.

Ten samý večer pak byl pro účastníky připraven Country bál s překvapením. Letošními hosty tohoto večera byla taneční skupina El Grupo Andaluz Brno se španělskými tanci a domácí TS Ryengle Pardubice s irskými tanci. Jako doprovod k tanci i poslechu na country bále letos hrála kapela Zimour Brno.

Na festivalu bylo možné navštívit i dva semináře věnované taneční show a druhý tématu kostýmů. Seminář věnovaný taneční show (jak jí udělat, jaká jsou pravidla a doporučení) připravil a vedl tanečník a choreograf Roman Vach. Seminář věnovaný kostýmům (jaké jsou vhodné, jaké kostýmu zvolit a proč) připravil a vedl tanečník a choreograf Mišo Kover. Oba tyto semináře proběhly v sobotu dopoledne.

Já osobně jsem se na festival jela podívat až v neděli dopoledne, kdy probíhala soutěž v tanečním stylu, který dělám už 20 let. Tento nedělní den se totiž nesl ve znamení Line dance a Cloggingu. V pravé poledne začala soutěž Cloggingu v kategorii dospělí a ihned poté následovala soutěž Line Dance v kategorii děti a posléze dospělí. Všechny tyto tři kategorie a dva různé styly se střídaly poměrně v rychlém sledu za sebou a stejně tak rychle se střídala i porota. Pro každý taneční styl byla určená jiná porota, ale v každé kategorii vystupovaly skoro vždy ty samé soubory. Někteří tanečníci měli zkrátka co dělat, aby se stihli převléknout, ale i to se nakonec zadařilo.

V kategorii Clogging dospělí bylo i několik slečen se zraněním a viditelnými obvazy na kolenou a kotnících. Trochu jsem si zavzpomínala jaké to bylo na začátku i v irských tancích, kde nikdo tyto obvazy a bandáže neřešil. V současné době jsou na tyto „podpůrné“ a „pomocné“ prostředky pravidla, kdy je nutné mít s sebou potvrzení, aby tanečník nesimuloval nebo náhodou nevynucoval soucit porotců a tím se nezvýhodňoval před ostatními. Naštěstí se v Cloggingu taková omezení nevyžadují.

Všechny tři kategorie byly početně tak obsazené, že po skončení jednoho kola porota vybrala vždy šest postupujících souborů do finále a poté ještě proběhlo v každé kategorii finále. Všechna finále byla velmi vyrovnaná a zajímavá. Konkrétně v cloggerské části postoupily do finále choreografie, kde se představily baletky. Toto vystoupení přichystal soubor Calipso pod vedením Šárky Hulínské a děvčata předvedla velmi vyrovnaný výkon v baletním oblečení i s prvky baletních cvičení spojených se stepem. Elegantní, ženské, prostě kouzelné :-)

Další zajímavou choreografií bylo vystoupení tanečního souboru Izabela Zuberec, který předvedl velmi čistou Canadianovou techniku ve spojení s dalšími tanečními styly jako je Flatfoot a Buckdancing. Celé vystoupení bylo založené na rytmických kombinacích a jejich propojení. Vítězná choreografie „Domino“ byla prezentována souborem Klepeto (kteří byli hosty naší lednové Novoroční tančírny), kde byli tanečníci oblečeni do kostýmu podobnému dominu a kde velmi vkusně a čistě propojili prvky stylu Break a Electric Dance se stepem. Po zásluze pak v této soutěži odešli s prvním místem.

Jinými slovy, soutěž byla velmi zajímavá a pestrá a je vidět jak úroveň tanečníků každý rok roste. A to těší nejen mě, ale doufám, že i ostatní příznivce tohoto žánru :-)

Ještě pro úplnost doplním, které soubory startovaly a jaké bylo vlastně složení poroty:

Porota Country (Sobota)
Pavel Lhotský, Brno
Roman Vach, Myjava
Silvia Schmidtová, Bratislava
Eva Táborská, Pardubice
Tomáš Mikulský, Litoměřice
Juraj Lehotský, Bratislava
Zuzana Hladká, Michalovce

Porota Country Line (Neděle)
Mišo Kövér, Pardubice
Pavel Lhotský, Brno
Roman Vach, Myjava
Eva Táborská, Pardubice
Zuzana Hladká, Michalovce

Porota Clogging
Juraj Lehotský, Bratislava
Zdeňka Veselá, Praha
Silvia Schmidtová, Bratislava
Mišo Kövér, Pardubice
Martin Konrád, Praha

Kategorie Line Dance
Zuzana, Znojmo
Black and White, Hodonín
Virginia, Pardubice
Lentilky, Rakovník
Xtream, Jablonec nad Nisou
Rebelie, Ostrava
Překlep, Praha
Calipso, Praha
Country road, Česká Lípa
Country live, Mladá Boleslav
Colorédo, Horní Moštěnice
Hazard, Ostrava
Nashville, Košice
Slniečko, Michalovce

Kategorie Clogging
Calipso, Praha
Crock 14, Praha
Harlekýn, Nižná
Black and White, Hodonín
Klepeto, Praha
Překlep, Praha
Karolínka, Zúberec
Izabela, Zúberec

Konečné pořadí v jednotlivých kategoriích naleznete níže.

Příští rok držím pořadatelům palce, aby se festival mohl opět uskutečnit a tanečníkům, aby z tancování měli vždy radost bez ohledu na umístění :-)

Tereza Loužecká BachováPříručka pro cloggery

Tipy na zajímavé akce:

19.8.

Bernard´s Summer School 2017

Praha, CZ

Taneční, hudební a jazyková letní škola pro všechny zájemce o irskou kulturu se skvělými doprovodnými akcemi různého druhu!

31.8.

Munich Summer Workshop 2017

Mnichov, Německo

Letní škola irských tanců pod vedením lektorů Shane McAvinchiho a Mary Sweeney. Taneční škola nabízí tzv. Open status, stejně tak bohatý program pro děti i dospělé.

1.9.

Charleston v Květuši

Květuš, CZ

Nabízíme vám program, který je zcela nový. Po úspěšném prvním seznámení se sólovým charlestonem na Festivalu Jasana Bonuše loni v říjnu, jsme se rozhodli pozvat sympatickou a velice šikovnou lektorku Kláru Hutečkovou z tanečního studia Zig Zag do Květuše. Budeme tančit jak sólový, tak párový charleston a užívat si trochu jiné tancování. Klářiny taneční lekce doplníme country tanci a line dance.

27.9.

Podzimní Květuš

Květuš, CZ

Přijeďte strávit 5 protančených dní v Květuši, kde proběhne letošní poslední taneční setkání. Na tento víkend jsou vybrané převážně tradiční country tance, které doplníme tanci, které mají na letních školách vždy úspěch. V nabídce u tohoto víkendu najdete seznam tanců pro které můžete hlasovat a sami rozhodnout, které z nich budou zařazeny do programu.

Zobrazit více akcí »


Copyright © Luas Dancing School – Tereza Bachová, 2010–2017  |  Kontakty  |  RSS  |  Webdesign: Loužecký.cz  |  phpRS