Luas Dancing SchoolProběhlo mistrovství tanečních souborů v Cloggingu ČR

27. 05. 2013 – Tereza Bachová

V neděli 5.května proběhlo 16. mistrovství České republiky v dětských country tancích – kategorie B – clogging v Trutnově. Organizátorem tohoto soutěžního klání byl taneční soubor Star West Trutnov ve spolupráci s CCCDCA (Českomoravská asociace dětských country tanečních souborů).

Pro soutěžní kola mohly soubory vybírat z kategorií: Sóla mladší, starší, open, Dueta mladší, starší, open, Skupiny mladší, starší, open, Free style mladší, starší, open a A cappella mladší, starší, open. Vzhledem k tomu, že se jedná o dětské mistrovství, v kategorii Open nelze získat titul mistra České republiky, vítězné soubory se umisťovaly „pouze“ na prvním místě, titul mistra ČR mohly získat jen kategorie do 18-ti let.

Bohužel musím konstatovat, že technická úroveň oproti loňskému roku klesla. Stává se to v důsledku toho, že soubory se ve věkových kategoriích samozřejmě posouvají a tento rok se sešlo hodně členů souborů, kteří letos postoupili z kategorie mladší do kategorie starší, a protože jejich technické schopnosti ještě potřebují zlepšovat, technická úroveň celé kategorie byla na nižší úrovni oproti loňské. Ovšem technika samozřejmě není všechno. Jde o posuzování více faktorů najednou. Technika a čistota stepu jsou sice jedny z důležitých součátí, ale je potřeba k nim přidat zvučnost a sestavení krokových variací a kroků jako takových, držení těla a pokud je součástí choreografie, tak i taneční stránka věci a rozhodně v neposlední řadě, spíše na prvním místě, duše tanečníka. Tu bych ráda podtrhla, protože jakmile z vás není cítit život, energie a  láska k tomu tanci, můžete mít sebelepší techniku, ale na stupně vítězů se budete dostávat obtížně.
Ráda bych se také vrátila ke krokům v choreografiích. Hodně souborů má ještě problém pochopit jaký je rozdíl mezi krokem a jednotlivými variacemi různých technik slepených k sobě. Tak jako když se učíme hrát na klavír, či jiný nástroj, potřebujeme hrát etudy ke zlepšení rychlosti a hbitosti prstů, jejich uvolnění a zlepšení techniky jako takové. Zkušenosti z toho nabyté pak využíváme v přednesech, kde už ale přidáváme dynamiku, prožíváme hudbu a ponořujeme se do ní. Stejně to platí i v cloggingu. Techniku potřebujeme ke zdokonalování a rozhýbání nohou, čistotě úderů v krocích a dobré návyky, což pak využijeme v choreografii, kde už ale je potřeba tvořit tu „hudbu“ a ne jen další etudu.

Mám ovšem velikou radost, že soubory a jejich jednotliví členi pochopili o čem jsou kategorie freestyle a A´ capella. Ze zkušenosti z loňského roku jsem se těchto kategorií trochu obávala a nakonec musím konstatovat, že to byly na rozhodování nejlepší kategorie za celý den. V kategorii A´capella ve všech věkových kategoriích zazněly velice hezké, rytmicky zajímavé kombinace a jsem za to velice ráda. Tato kategorie je relativní nováček na mistrovstvích a je příjemné zjistit, že se vyvíjí k lepším výkonům a doufám, že tomu tak bude i po další roky. Ve freestylu se tanečníci odvažují chodit dál a dál, doufám, že se jednou dostaneme na hranice, a ještě za ně, na hranu jejich možností.

Na závěr bych chtěla popřát souborům mnoho sil do dalších let těžké dřiny, protože to je dřina a aby se nebáli inspirovat a zkusit i něco nového, pro ně do té doby nezvyklého. Nebojte se do toho vložit kousek sebe, svoje srdce a uvidíte, že za to budete odměněni buď dobrým pocitem z dobře odvedené práce nebo na soutěži jako je tato :-)

Anna BachováPříručka pro cloggery

Copyright © Luas Dancing School – Tereza Bachová, 2010–2018  |  Kontakty  |  RSS  |  Webdesign: Loužecký.cz  |  phpRS