Luas Dancing SchoolProběhlo mistrovství tanečních souborů v Cloggingu ČR

27. 05. 2013 – Tereza Bachová

V neděli 5.května proběhlo 16. mistrovství České republiky v dětských country tancích – kategorie B – clogging v Trutnově. Organizátorem tohoto soutěžního klání byl taneční soubor Star West Trutnov ve spolupráci s CCCDCA (Českomoravská asociace dětských country tanečních souborů).

Pro soutěžní kola mohly soubory vybírat z kategorií: Sóla mladší, starší, open, Dueta mladší, starší, open, Skupiny mladší, starší, open, Free style mladší, starší, open a A cappella mladší, starší, open. Vzhledem k tomu, že se jedná o dětské mistrovství, v kategorii Open nelze získat titul mistra České republiky, vítězné soubory se umisťovaly „pouze“ na prvním místě, titul mistra ČR mohly získat jen kategorie do 18-ti let.

Bohužel musím konstatovat, že technická úroveň oproti loňskému roku klesla. Stává se to v důsledku toho, že soubory se ve věkových kategoriích samozřejmě posouvají a tento rok se sešlo hodně členů souborů, kteří letos postoupili z kategorie mladší do kategorie starší, a protože jejich technické schopnosti ještě potřebují zlepšovat, technická úroveň celé kategorie byla na nižší úrovni oproti loňské. Ovšem technika samozřejmě není všechno. Jde o posuzování více faktorů najednou. Technika a čistota stepu jsou sice jedny z důležitých součátí, ale je potřeba k nim přidat zvučnost a sestavení krokových variací a kroků jako takových, držení těla a pokud je součástí choreografie, tak i taneční stránka věci a rozhodně v neposlední řadě, spíše na prvním místě, duše tanečníka. Tu bych ráda podtrhla, protože jakmile z vás není cítit život, energie a  láska k tomu tanci, můžete mít sebelepší techniku, ale na stupně vítězů se budete dostávat obtížně.
Ráda bych se také vrátila ke krokům v choreografiích. Hodně souborů má ještě problém pochopit jaký je rozdíl mezi krokem a jednotlivými variacemi různých technik slepených k sobě. Tak jako když se učíme hrát na klavír, či jiný nástroj, potřebujeme hrát etudy ke zlepšení rychlosti a hbitosti prstů, jejich uvolnění a zlepšení techniky jako takové. Zkušenosti z toho nabyté pak využíváme v přednesech, kde už ale přidáváme dynamiku, prožíváme hudbu a ponořujeme se do ní. Stejně to platí i v cloggingu. Techniku potřebujeme ke zdokonalování a rozhýbání nohou, čistotě úderů v krocích a dobré návyky, což pak využijeme v choreografii, kde už ale je potřeba tvořit tu „hudbu“ a ne jen další etudu.

Mám ovšem velikou radost, že soubory a jejich jednotliví členi pochopili o čem jsou kategorie freestyle a A´ capella. Ze zkušenosti z loňského roku jsem se těchto kategorií trochu obávala a nakonec musím konstatovat, že to byly na rozhodování nejlepší kategorie za celý den. V kategorii A´capella ve všech věkových kategoriích zazněly velice hezké, rytmicky zajímavé kombinace a jsem za to velice ráda. Tato kategorie je relativní nováček na mistrovstvích a je příjemné zjistit, že se vyvíjí k lepším výkonům a doufám, že tomu tak bude i po další roky. Ve freestylu se tanečníci odvažují chodit dál a dál, doufám, že se jednou dostaneme na hranice, a ještě za ně, na hranu jejich možností.

Na závěr bych chtěla popřát souborům mnoho sil do dalších let těžké dřiny, protože to je dřina a aby se nebáli inspirovat a zkusit i něco nového, pro ně do té doby nezvyklého. Nebojte se do toho vložit kousek sebe, svoje srdce a uvidíte, že za to budete odměněni buď dobrým pocitem z dobře odvedené práce nebo na soutěži jako je tato :-)

Anna BachováPříručka pro cloggery

Tipy na zajímavé akce:

14.12.

ADCRG/TCRG/TMRF zkoušky ve Vídni

Vídeň, Rakousko

Historicky první konané zkoušky v irských tancích pro zájemce o získání učitelských a porotcovských titulů.

30.12.

Silvestr s Dvoranou

Žinkov, CZ

Po dvou letech vás opět zveme ke společnému vstupu do nového roku. Vracíme do Žinkov, kde jsme již dvakrát strávili skvělého Silvestra. Toto středisko je stranou od ruchu civilizace a je naprosto ideální pro tanečníky a kamarády, kteří chtějí být spolu. Prostory jsou ideálně řešené: budeme bydlet v přívětivých pokojích, jídelna se nachází v přízemí, tělocvična za rohem jídelny... prostě všechno je jak na dlani. A hlavně: budeme zde sami, nebudeme se muset dělit o místa v jídelně apod. Kapacity jsou omezené, kdo zaváhá - netančí.

27.1.

Antwerp Feis 2018

Antwerpy, Belgie

Taneční soutěž v irských tancích

10.2.

Grade Exams Berlin 2018

Berlín, Německo

Taneční zkoušky pro irské tanečníky.

Zobrazit více akcí »


Copyright © Luas Dancing School – Tereza Bachová, 2010–2017  |  Kontakty  |  RSS  |  Webdesign: Loužecký.cz  |  phpRS