Luas Dancing SchoolProč "TO" řešit?

Jednoduše proto, že "TO" zdraví máme jen jedno. "TO" Tělo máme taky jenom jedno, a i když nohy a ruce máme dvě, rádi bychom, aby dvě zůstaly a pokud možno plně funkční. Jako tanečník nebo aktivně činný člověk se mohu potýkat s několika potížemi a problémy s pohybovým aparátem. Nicméně i jako člověk nečinný se mohu potýkat s několika potížemi a problémy s pohybovým aparátem. A teď co je lepší? Hýbat nebo nehýbat? Jednoznačně hýbat, ale vědět jaké jsou mé limity, co si mohu ke svému tělu dovolit a kam až mohu zajít, abych nedošel na konec svých sil a nemusel za mě MÉ zdraví řešit lékař.

Sekci, kterou jste právě otevřeli, jsem se snažila sepsat hlavně proto, že jako tanečník amatér a teď i jako lektor/tanečník profesionál se sama potýkám s potížemi, které mě skoro donutily přestat dělat mojí oblíbenou činnost.

Jen pro pořádek, už jsem měla tu „čest“ řešit: kladívkové prsty u nohou, zhroucenou příčnou klenbu, vbočené palce (tzv. haluxy), opakující se potíže s achilovkami, bolesti a natržený lýtkový sval, vykloubené kotníky a prsty u nohou a zřejmě (nepotvrzeno) únavovou zlomeninu malé kůstky v nártu (neboli spíše v zánártí).

Od těchto zranění ať už z chronické únavy nebo nepozornosti na tréninku, jsem se dále potýkala s častými záněty močového měchýře, silnými bolestmi a blokádami krční páteře, hrudní páteře a páteře samotné. V souvislosti s tím nastaly i potíže v oblasti ženských orgánů a problémy s trávením. A považte, že to všechno začalo „jen“ kladívkovými prsty. Určitě najdete i jiné tanečníky, kteří toho se svým zdravím, zažili mnohem víc než já. Chronické potíže jsou zkrátka dost nepříjemné a vždy je třeba je řešit.

Je fakt, že moje fyzická zátěž byla v určitou dobu podobná výkonu vrcholovým sportovcům, ale co dělat když péči vrcholového sportovce nemáte a živíte se tancem? A tehdy to začalo. Všechny tyto potíže, se kterými jsem se potýkala, začaly v roce 2001, kdy jsem již rok tančila irské tance, a postupem času mi bylo jasné, že v tomto stavu dlouho nevydržím. Začala jsem pátrat jak si pomoci a zjistila jsem, že podobnými potížemi trpí většina mých tanečních kamarádů. Prošla jsem si fázemi, kdy jsem byla skoro pyšná, že mám nějaké problémy, protože jsem měla pocit, že mi to dodává pocit důležitosti. Blbost! V současné době vím, že za většinu svých potíží jsem si mohla sama a že je třeba ke všemu přistupovat zodpovědně a hlavně komplexně! :-)

Dospěla jsem k závěru, kterého se teď držím, že mé zdraví není věc lékařů, ale jen moje! Zodpovídám si za zdraví sama a mám právo rozhodovat o tom, co se se mnou v oblasti medicíny bude dít. Jak má lékař vědět, jak přesně se cítíte? Neví to a vědět ani nemůže – není to jeho chyba. Museli by vás znát jako přítele nebo kamaráda, aby jim docházeli souvislosti, ale to je absurdní představa.

Dám vám jeden příklad. Jednomu člověku může být špatně od žaludku, protože něco špatného snědl a jinému proto, že mu vynadal šéf v práci. Oba zvolí variantu jít k lékaři. Pokud oba v ordinaci poví pouze to, že je jim zle od žaludku, dostanou stejný lék. Ale příčina je zcela jiná. A po té většinou lékaři nepátrají, protože pojišťovna jim tento čas neuhradí... A ti kteří by rádi pomáhali, za nějaký čas buď skončí, nebo zjistí, že tudy cesta nevede a začnou se chovat podobně jako všichni ostatní. Nebo – a to jsou výjimky – otevřou si soukromou praxi, která je však velmi tvrdá díky daným zákonům a „přežití“ takových ordinací bývá dost náročné.

A vy jistě nechcete být položka na seznamu pojišťovny. Proto je na každém z nás řešit příčiny svých potíží! A to je i důvod proč na stránkách Luas Dancing School najdete i tuto sekci věnovanou zdraví. Nejedná se o soubor „mouder“, ale spíše o návod a souhrn zkušeností, které jsem za dobu svého působení v taneční oblasti ohledně zdraví nasbírala.

Nemůžu slíbit, že je 100% ale můžu slíbit, že se bude do budoucna rozšiřovat a nabízet další možnosti pomoci nebo další informace. Přeji vám, ať dobře slouží.

Zdraví a zdravému tancování ZDAR :-)

Terka BachováPříručka pro cloggery

Copyright © Luas Dancing School – Tereza Bachová, 2010–2018  |  Kontakty  |  RSS  |  Webdesign: Loužecký.cz  |  phpRS