Luas Dancing SchoolRehabilitace

Co je Prevence a co je Rehabilitace? Je to jednoduché – pokud se věnujete Prevenci, nepotřebujete Rehabilitaci. Pokud přeci jen jste ve fázi, kdy je třeba pomoc odborníka, aby nám řekl, kde je problém, pravděpodobně nastane fáze Rehabilitace.

První, co doporučuji udělat na cestě ke zlepšení svých pohybových potíží, je navštívit fyzioterapeuta, který praktikuje fyzioterapii. A co to je fyzioterapie?

Fyzioterapie je část komprehensivní rehabilitace, která se zabývá diagnostikou, léčbou a prevencí poruch pohybového systému organismu. Z tohoto hlediska je nutné klást důraz na mezioborové propojení, především s medicínskými obory. Ve své podstatě Fyzioterapie využívá standardních postupů na základě nejnovějších vědeckých poznatků a empirie spolu s přírodními zdroji energie. (zderoj: Wikipedie)

Můžete se ptát, proč nenavštívit rehabilitačního lékaře nebo ortopeda? Fyzioterapeut je odborník, který by měl nejprve získat přehled o celém vašem těle a to je podstata řešení problému. Tím může začít správný proces léčení celého člověka a ne jen části nohy, kotníku, achilovky, zad, kyčle či kolene. Na co mám dostat prášky a ortopedickou vložku do boty, když nezměním aktivně například špatné postavení svalů. Po vysazení prášků, několika týdnech klidu zjistím, že se mi potíže vrací a kolotoč návštěv u lékaře a mé zoufalství začíná znovu...

Naše potíže a bolesti těla nejsou ničím jiným než signály, že duševní stav dospěl do stadia, kdy vám to musí hlásit prostřednictvím vašeho těla a bolestí. Jinak daný problém ani nezačínáme vůbec řešit. Máme moc práce, děti nás zaměstnávají, šéf chce dokončit projekt... Známe to všichni a ruku na srdce, tak to často bývá. Lékaři málokdy řeší právě duševní stav člověka, protože je pro ně těžko uchopitelný a tak raději předepíší drahé vložky nebo procedury (ty znají, dají se „ohmatat“ a pojišťovna je proplatí a pan doktor i pojišťovna profitují, ale vy ve výsledku NE!). Pomoci si však můžeme sami a za mnohem méně peněz. Chce to však ochotu si pomoci, navštívit správného odborníka a přemýšlet o některých věcech více do hloubky. Pak je možné dané potíže řešit a vyřešit.

Naše škola spolupracovala a začínala tyto věci řešit s MUDr. Zuzanou Stupkovou a v současné době spolupracuje s Mgr. Kamilou Karáskovou, která vede rehabilitační semináře pro veřejnost. Pokud potřebujete pomoci, je možné Kamilu Karáskovou kontaktovat a domluvit si soukromou konzultaci.

A jak by měla vypadat fyzicky návštěva dobrého fyzioterapeuta, abyste ho poznali, až na něj narazíte?

Pokud opomenu slušné vychování jako základní součást začínajícího dobrého vztahu mezi lékařem a pacientem a tím i dobré léčby, měl by se vás nejdříve zeptat, jaké máte potíže teď, jaké jsou chronické a které jste měli třeba jako děti. V podstatě by měl získat jakýsi přehled o vaší zdravotní historii. Může se zeptat i na věci zdánlivě nesouvisející – např. jaké jste znamení zvěrokruhu, jak se vám lépe usíná, zda dobře spíte, jaké máte rádi roční období, barvu, apod.

Poté vás pravděpodobně požádá, abyste si odložili věci a zůstali jen ve spodním prádle. Poté vás bude pozorně prohlížet až skoro rentgenovým pohledem a pak různými hmaty a stisky zjistí, které svalové skupiny nebo klouby vám dělají potíže. Může vám i oznámit, že máte potíže i s tím, co jste se snažili zatajit nebo na co jste zapomněli zmínit. Poté pravděpodobně bude následovat „náprava“ (anebo také ne, vždy záleží na povaze potíží), kterou vám samozřejmě vysvětlí proč to tak musí být a co všechno se v tuto chvíli děje a napravuje nebo aktivuje. Případně se může stát, že se potíže v procesu léčení i zhorší, ale jde o přechodný stav, který vymizí a není třeba se obávat. Pokud by přetrvával, je možné, že cvičení neprovádíte správně a bude lepší se znovu s fyzioterapeutem domluvit na konzultaci.

Na závěr vám pravděpodobně zadá rehabilitační a vyrovnávací cviky, které se dají dělat doma i třeba při čištění zubů. Jiné jsou náročnější, ale záleží na diagnóze. Celá tato procedura by u zodpovědného a dobře školeného člověka měla stát cca 400 Kč až 600 Kč a trvá zhruba 30 minut až 60 minut. Kratší doba (a delší je spíše vždy lepší) není vhodná ani pro pacienta a ani pro fyzioterapeuta; není možné v krátkém čase kvalitně obsáhnout "seznámení" s daným problémem na obou stranách a léčba pak může působit "uspěchaně."

V případě, že řešíte chronické potíže (což je velmi pravděpodobné vzhledem k přetrvávajícím bolestem) je dobré chodit na procedury pravidelně. Doporučovaný rozestup je cca 1 týden nebo 3 týdny, ale může být měsíc nebo i 2 měsíce v závislosti na potížích a délce nápravy. Někdy je i možné chodit na kontrolu a konzulatce každý den, ale vždy záleží na povaze zranění/potíží/rekonvalescence apod.

Existuje pár základních pravidel ohledně návštěvy masáží a fyzioterapie i ze strany klienta, kdy:

 1. Pokud jdu na masáž či nápravu, nechodím na ně nemocná. Stačí i rýma nebo lehká chřipka k tomu, aby mi po proceduře mohlo být hůř. Vždy je dobré tento stav konzultovat s fyzioterapeutem před návštěvou.
 2. Nepožívám alkohol před procedurou.
 3. Po procedurách hned netančete nebo necvičte. Není dobré hned aparát zatěžovat a je třeba jisté doby na odpočinek masírovaných svalů nebo napravovaných kloubů. Nejkratší doba na odpočinek je 24 hodin. Doporučená doba na regeneraci je však 48 hodin, po kterých bude větší šance na dobrou regeneraci a přizpůsobení vašeho těla na jistou změnu.

Cvičení Ludmily Mojžíšové

Jde o cvičení, které nepomůže pouze vašim svalům k uvolnění, ale napravuje chybné nebo namožením způsobené změny v pohybovém aparátu. Tyto cviky jsou velmi podobné jógovým cvičením, kdy je nutné správně a hlavně pravidelně dýchat, nejlépe do bránice.

Jedny z nejznámějších rehabilitačních neboli kompenzačních cvičení můžete znát díky paní Ludmile Mojžíšové (21.10.1932 – 3.1.1992) která byla výtečná terapeutka, zabývající se rehabilitací a cvičeními pro léčení neplodnosti. Tyto cviky založené hlavně na správné poloze svalových skupin, spolupráce se správným dechem a určité pravidelné práci se svalovými skupinami, pomáhají prokrvovat oblast pánve, což není důležité jen pro otěhotnění, ale pro celkové zdraví v této oblasti. Harmonizace těchto svalů pomáhá odbourávat mnoho řetězených zdravotních i pohybových potíží nejen u žen, ale i mužů.

Zajímavé informace naleznete na www.trezalka.cz/info/metodaMojzisove.html

Cvičení podle Ludmily Mojžíšové

Stáhnout

(PDF, 162 kB)

Existují samozřejmě i další cvičení jak si pomoci při bolesti kloubů, svalů nebo si „jen“ protáhnout tělo po tréninku. Tyto cviky jsme začaly prezentovat s MUDr. Zuzkou Stupkovou na našich seminářích s rehabilitací a pokračujeme v těchto a jiných cvicích s Mgr. Kamilou Karáskovou. Některé z těchto cviků provádíme na našich trénincích.

Ortopedické pomůcky

Jak si jistě můžete všimnout, tuto část jsem do preventivních opatření nezařadila. Jedná se již o součást řešení potíží a tak správně patří do Rehabilitace. Vložky či ortézy – dovolte mi to napsat naplno – nejsou řešením vzniklé situace. Jedná se o pasivní podporu nohy či jiné části těla a tak je možné je využít k ulevení od bolestí, ale neberte je jako řešení svých potíží. Změnu potíží zajistí správně postavené a aktivní svalstvo podpořené aktivním cvičením, a to žádná vložka nenahradí!

Pokud už nějakými potížemi trpím a fyzioterapeut mi vložky doporučil, je třeba pořídit si vhodné obutí. Vhodnou obuví se myslí vzdušná obuv, se širokou špičkou, ne tuhou patou a samozřejmě v mé velikosti. Nikoli menší.

Pro vložky na míru dle mojí nohy je potřeba navštívit ortopeda. Při jeho návštěvě by vám měl udělat podrobnou prohlídku dolních končetin a dle toho nechal připravit vložky na míru nebo poradil, co bude ve vašem případě nejlepší. Dobrý ortoped by měl pořídit rentgen bolavých částí, vysvětlit vám, co vás to vlastně bolí a popřípadě vám navrhl více druhů léčby nebo nápravy.

Ortopedické pomůcky je možné zakoupit bez předpisu, ale v případě potřeby nějakých speciálních je nutné vyžádat si recept od lékaře a zajistit si odbornou prohlídku. A poté když už vložky mám, domluvím se s fyzioterapeutem, jak dlouho je budu nosit a od kdy znovu zkusím chodit, tančit nebo sportovat bez nich.

Seznam s odkazy na vložky a pomůcky od firmy Pedisoft na které se často ptáte a které mohu vřele doporučit:

V Praze je možné tento sortiment také zakoupit ve Zdravotnických potřebách ve Spálené ulici 78/12, Praha 1.

Kinesiotaping, tejpování, taping, kineziotejping, zatejpovat, otejpovat…

I s takovými termíny se dnes můžeme setkat a všechny v podstatě vyjadřují totéž. Jedná se fixační tapování a kinesiotapingu ve smyslu oblepování lidského těla páskami („tapy“) s terapeutickým záměrem. I to může být součástí nebo doplňkem léčby nebo případné prevence pokud potřebujete tančit nebo se hýbat a nemít strach, že se díky svým potížím dostanete opět do začarovaného kruhu bolestí a nemožnosti řešení. Jedná se i o akutní první pomoc např. při soutěži, závodech, vystoupení, kde zkrátka potřebujete dokončit výkon. Není to však stálým řešením. Tejpování se dělí na dva druhy “opáskovávání“.

Pevný tape

Pevné tejpování, se vyznačuje tím, že se zranění „lepí“ bílou pevnou páskou a slouží hlavně k fixací postižených tkání či zlomenin, výronů apod. Používá se spíše v případech, kdy potřebujete sval, šlachu, vaz nebo dokonce kost zafixovat po zranění a už nebudete pokračovat ve výkonu.

Flexibilní tape

Flexibilní (kineziotapování) nebo elastické tejpování se používá spíše v případech, kdy potřebujete akutně pomoci odlehčit nebo podpořit sval a jak jsme již uvedli – potřebujete dokončit výkon.

Kineziotaping je způsob, kdy se používá pružná lepicí páska, která naopak stimuluje, posiluje a nebo zklidňuje danou oblast, ať už se jedná o svaly, šlachy, klouby, kůži, modřiny apod. Navíc kineziotaping používá barevné pásky – základní dělení tělová, oranžová, modrá, růžová a černá, které jsou barevně odlišené v závislosti na tom, jaký minerál obsahují. Každý pásek jiným způsobem reaguje na tělesné pH kůže a každá páska jinak drží. Kineziotapování je více druhů, je možné díky těmto páskám pomoci lidem, kteří mají například potíže s podkožními otoky, hemiparézy, problémy neurologického charakteru, migrény, PMS, ochrnutí, inkontinence lymfedémy apod. Pásky totiž příznivě působí na kůži a podkoží. Odtahují kůži od podkoží a tím pod ní vytváří prostor pro lepší proudění krve, lymfy a tím pádem se otoky, modřiny a záněty rychleji hojí. Dá se najít kineziotape neuromuskulární, lymfatický, fixační, pevný, relaxační, aktivující a stimulující, atd. My zde uvedeme několik možností a příkladů pro sportovce a tanečníky – tedy variantu podpory, fixace a relaxace svalů a šlach.

Než však začnete tejpovat, mějte na paměti několik základních pravidel:

Příprava

 1. kůže musí být suchá a odmaštěná
 2. odstraňte před aplikací ochlupení
 3. před nalepením (pokud pásku stříháte) je potřeba ji předměřit a zastřihnout do kulata na okrajích
 4. před sportem či tancem lepte 45–60 minut před výkonem

Přikládání pásky

 1. pásku lepíme v předpjetí (svaly nebo daná oblast by měla být v napětí)
 2. po nalepení uhladíme a aktivujeme lepidlo
 3. natažení pásky přizpůsobujeme účinku

Odstranění pásky

 1. bude lepší, když vám pomůže sundat pásku terapeut
 2. pokud se toto nepodaří je nutné pásku sundávat opatrně rolováním, může jinak dojít ke stržení vrchní části kůže
 3. směr odstraňování musí být vždy po směru růstu ochlupení
 4. pokud máte potíže s odstraněním, je možné použít např. dětský olej nebo sundat pásku pod sprchou

Možnosti tejpování – videopříklady rychlé pomoci

Tejpování nártu

Tejpování kolene

Tejpování holeně

Tejpování kotníku

Tejpování ploché příčné klenby a plosky

Tejpování haluxu a palce u nohy

Tejpování achilovky

Tejpování lýtkového svalu

Tejpování paty

Uvedená videa jsou zde hlavně k inspiraci, vždy je však nutné konzultovat dané ošetření s terapeutem, který byl ke kineziotapingu proškolen! I v případě, že videa vypadjí snadná (a také jsou), jedná se pořád o druh ošetření potíží pohybového, ale i dalšího aparátu ve vašem těle a je vždy dobré si být jistý, že je ošetření kvalitní!

Reflexní masáž

Na řešení vleklých potíží, bolestí kloubů v chronickém režimu a celkovému čištění těla, doporučujeme Reflexní masáž. A stejně jako u klasických masáží dbejte na výběr místa, kam půjdete a jaké reference využijete.

Je to jedna z nejúčinnějších metod alternativní medicíny, která využívá skutečnosti, že všechny orgány nebo části těla mají svoje reflexní místo (reflexní plošku) na chodidle. Chodidlo je takové „oko“ těla a je třeba se o něj náležitě starat. Existují ještě jiné reflexní displeje kromě chodidel, například ruce, uši, předloktí, podkolení, oči, ale ty už z různých důvodů nejsou tak výhodné. Pro některé případy však můžou posloužit lépe než chodidla. Například na rukou, když nemáme možnost se zout nebo pro starší lidi, kteří se těžce dostávají k chodidlům, na uších pro možnost trvalé stimulace zaváděnými jehlami apod. Ve skutečnosti kůže, která je největším orgánem lidského těla, zabezpečuje komunikaci mezi vnitřním a vnějším světem. Toho využívají všechny reflexologické techniky. (zdroj: Patakyovi.cz)

A jak by taková terapie měla probíhat?

Pokud jste se rozhodli podpořit své zdraví pomocí reflexologie, svěřte se do rukou terapeuta a všechny své pocity s ním konzultujte. Během terapie je zpětná vazba velmi důležitá a může zabránit případným nežádoucím bolestem.

Dříve než terapeut přistoupí k samotné terapii, měl by se vás vyptat na všechny Vaše bolesti a potíže, kterými trpíte teď nebo jste delší dobu trpěli. Společně byste tak měli stanovit individuální postup, který pro vás bude nejoptimálnější. Poté následuje reflexní uvolnění chodidel a odblokování krční páteře. Tato fáze je nesmírně důležitá, protože připraví tělo na samotný zákrok. Terapeut si rovněž zvyká na vaši citlivost.

Terapeut poté pracuje převážně s reflexními zónami na ploskách nohou. Ale může také s dlaněmi, zády, s ušima a jazykem. Na reflexní plošky je vyvíjen tlak prsty terapeuta nebo celými dlaněmi či tlakem pěsti. Stlačením jednotlivých bodů působíme na vnitřní orgány, protože každý orgán má na chodidle specifickou lokalizaci nervového zakončení. Reflexologicky podporuje odplavení škodlivých látek a přísun obranných tím, že se v dané oblasti zvyšuje prokrvení. Pokud při kompresi bodu zaznamenáte zvýšenou bolest, ihned to sdělte terapeutovi. Pravděpodobně byla nalezena příčina vašich potíží. Další správnou stimulací tohoto bodu se bolest zmírňuje, až vymizí úplně, což svědčí o tom, že Vaše tělo opět nalezlo ztracenou harmonii.

Může se i stát, že se potíže přechodně zhorší což ale stále patří k ozdravnému procesu a znamená to, že se vaše tělo probouzí a bolavé nebo trápené orgány se začínají zbavovat škodlivin. Proto je třeba vytrvat a po odeznění těchto stavů dochází k pocitu uvolnění a klidu. A to je stav, který je žádoucí.

Homeopatie

Homeopatie je léčebná metoda založená na zkoumání pacienta a jeho symptomů jako celku, kterého potom jako celek i léčí (princip totality symptomů). Používá vysoce ředěné (tzv. potencované) látky, které ve vyšší dávce u zdravého člověka vyvolávají příznaky podobné těm, jaké má léčená choroba (princip minimální dávky a princip podobné léčí podobné). (zdroj: Wikipedie)

Možná zdánlivě nesmyslná lékařská větev, která však velmi dobře funguje v případech zranění. Napomáhá hojení tkání, zabraňuje šoku, zkracuje dobu rekonvalescence nejméně o polovinu doby. Sama užívám homeopatické léky již tři roky a mám s nimi velmi dobré zkušenosti. Speciálně právě v oblasti hojení tkání po zranění, kterých jsem za svoji taneční kariéru měla dost a dost...

Zde vám přináším pár tipů jak si pomoci i touto metodou v případě zranění nebo i vleklých potíží se svaly či šlachami. Pokud byste se o této metodě chtěli dozvědět více, můžete navštívit tyto stránky:

Homeopatická lékárnička

Převzato z časopisu RUN (měsíčník o běhání)

Arnica Montana

U běžců (jak všichni tanečníci víme nejen u běžců :-)) jsou velmi častá různá traumata. Ať už spouštěcí mechanismus působí náhle (pád), či zvolna (např. únavová zlomenina či patní ostruha) trauma je výchozím společným jmenovatelem. Proto může dobře pomoci Arnica Montana (prha arnica) – zvláště v případech, kdy si řekneme, že „se přece nic neděje, nohy mě bolí každej den“, přestože postižená část bolí tak, že se jí nemůžete ani dotknout. Základním poznávacím znakem léku Arnica Montana je stav šoku či obdobný šoku, v němž poraněný sobě i okolí tvrdí, že se nic neděje, jako by se odmítal ke zranění či bolesti vůbec přiznat. Arnica ale může pomoci i na prosté přetažení, třeba na svalovou horečku, kdy se zdá postel příliš tvrdá, protože vás bolí celé tělo, nebo na modřiny.

Ruta Graveolens

Pokud se zranění týká šlach, obzvláště jde-li o prasklé či přetržené šlachy, často pomůže (zde samozřejmě ve spojení s chirurgickým zákrokem) Ruta Graveolens, která výborně (hned po Arnice) zabírá také na výrony nebo podvrtnuté kotníky. Ruta může pomoci i při bolestech achilovek, beder spojených s velkou únavou po námaze a také na stavy, kdy jsou kyčle a stehna pocitově tak slabá, že by člověk ani nevstal ze židle. Bolesti se horší v chladném, vlhkém počasí a vleže, bývají dorpovázeny slabostí či až zoufalstvím z vyčerpání. Ruta někdy pomáhá na problémy s klenbou nohy.

Silicea

Výborným lékem na únavové zlomeniny metatarsů (spolu s fixací) je však Silicea.

Rhus Toxicodendron

Dalším skvělým lékem na přetažené klouby a šlachy a také na záněty kloubů a šlach provázené ztuhnutím až zduřením a bolestmi, je Rhus Toxicodendron (obyvkle uváděný pouze pod zkratkou Rhus). Rhus je výhodný především pro osoby, které mají neustálou potřebu pohybu, protože v klidu je jim hůře a mírný pohyb jejich potíže zlepšuje, a také v případech, kdy problémy zhoršuje chladné vlhké počasí a zlepšují je naopak teplé obklady.

Apis Melifica

Pokud se zánět kloubu či šlachy horkem naopak horší, postižené místo je oteklé a červené a bodavě bolí, pak může spíše pomoci Apis Melifica.

Bryonie Alba

Pokud se bolest zlepšuje v klidu a při sebemenším pohybu bodá a škube (a zvlýště v případech, když jste navíc podráždění, nevrlí, zlostní či máte neobvyklou žízeň), pak možná potřebujete Bryonii Albu. Bryonia pomůže i regeneraci po jakémkoli velkém vyčerpání.

Ferrum Metallicum

Na dehydrataci, otoky končetin po ztrátě tekutin a na přehřátí, při kterém vám pomáhá pomalé přecházení (nikoli absolutní klid) a cítíte se slabí, může dobře zabrat Ferrum Metallicum.

Často kladené otázky

Jak balení homeopatik vypadá?
Pokud jde o lék podávaný orálně, ve většině případů se jedná o malou tubičku v barvách zelená, modrá, žlutá a fialová, která obsahuje malé cukrové bílé kuličky. Jiné léky mohou být balené jako klasické prášky nebo jako mast či kapky na obklady. Léky, které vám představuji zde, jsou právě zmíněné barevné tubičky.

Proč je na různých tubičkách různé číslování?
Každý lék má své specifické ředění účinné látky. Homeopatika neléčí na základě opaku (na jed podáme protijed), ale v hodně zjednodušené formě působí jako očkování. Podávaná látka by v přírodě a koncentrovaném podání způsobila stejné příznaky na které je pak jako lék podávána. Byliny, nerosty a i jiné zdroje, ze kterých se získává látka na výrobu homeopatik je několika násobně ředěna, protřepávána a pak míchána s vodou. Počet, který je uveden na tubičce, je počtem kolikrát byla látka naředěna. Čím nižší číslo ředění (např. 5CH nebo 9CH) tím větší účinek na látky na fyzické projevy potíží a čím vyšší číslo ředění (např. 15CH, 30CH a více) tím větší účinek látky na psychický a duševní stav člověka. V případě zranění kupujte homeopatické látky v ředění 5Ch a nejlépe 9CH.

Jak mám lék užívat?
V případě velmi akutních potíží (otevřená zlomenina, velká bolest či šok) podávejte 3 kuličky v intervalu 5-10 minut po dobu jedné až dvou hodin. Poté je možné dávkování snížit nebo upravit v závislosti na stavu pacienta.
V případě akutních potíží (podvrtnutý kotník, natržení šlachy, prudká bolest, otoky) podávejte 3 kuličky v intervalu 15 minut po dobu jedné až dvou hodin. Poté je možné dávkování snížit nebo upravit v závislosti na stavu pacienta.
V případě potíží, chronických bolestí (časté záněty achilovek či jiných šlach, bolest kloubu či jiné části těla po zranění) podávejte 3 kuličky 3-4 denně po dobu jednoho dne po dobu jednoho týdne a pak dávkování pomalu ubírat. Opět v závislosti na stavu pacienta.

Jsou nějaké vedlejší účinky?
Nebyly prokázány. Jde o lék, který mohou brát i těhotné ženy, děti, zvířata a dokonce i rostliny.

Mohu se předávkovat?
Ne. I pokud by se stalo, že vyprázdníte vy nebo třeba i vaše ratolest jednu celou tubičku na posezení, pořád se jedná o jednu dávku a účinek látky se tím nenásobí.Příručka pro cloggery

Copyright © Luas Dancing School – Tereza Bachová, 2010–2018  |  Kontakty  |  RSS  |  Webdesign: Loužecký.cz  |  phpRS