Luas Dancing SchoolReportáž z Blas Summer School 2012 (2. část)

10. 07. 2012 – Tereza Bachová

Pokračování reportáže z týdenního maratonu přednášek a seminářů pro irské hudebníky, zpěváky a tanečníky, který jsme společně s Katkou Fabichovou navštívili v irském Limericku v týdnu od 1. do 6. července 2012.

Úterý 3. července 2012

Tento den se rozvrhem od včerejšího nelišil. Změnil se pouze náš taneční lektor a vystupující na Lunch time koncertu. Každý den se lektor měnil, aby měli tanečníci možnost „ochutnat“ různé styly. Tento den na nás na sále čekala Dr. Catherine Foley TCRG, která je „sběratelkou“ tradiční irské hudby a tance. V tomto oboru se specializovala na oblast North Kerry, která je specifická svým rytmem a tanečními pohyby. Její lekce byla také tímto směrem zaměřená. Více jsme se věnovali rytmu a melodičnosti kroků v rytmu Treble jigu, zpívali jsme si krok samotný a více jsme se učili tradičnější provedení tance, které je i tak dost náročné, nicméně více uvolněné nežli soutěžní styl tance.

Na Lunch time koncert jsme se těšily už od rána a tak hned po obědě jsme šli do malého divadla ve věži. Tento den jsme měli možnost vidět hrát na irské dudy lektorku irštiny Máire Ní Ghráda, lektorku a zpěvačku Sandru Joyce, která zde zpívala i se svými studenty, Lana O´Cathaina (kytara) a multi instrumentalistu Colina Bottse (mandolína, kytara, concertina...). Na tomto koncertě měli žáci irštiny irsky představit účinkující hudebníky. Máire po nás chtěla v náš první den irštiny naučit se několik frází, ale nakonec jsme se rozhodly od veřejného vystoupení odstoupit. Přeci jen jsme se necítily dost silné v kramflecích po té, co jsme sotva pochopily, jak se řekne „jmenuji se...“. Naši spolužáci na irštině však po týdnu lekcí byli dost dobří a tak se na koncertě nakonec ukázalo, že se z irského jazyka za týden naučili dost a dost :-)

Příjemně naladěné po hezkém koncertě jsme opět šly „bojovat“ s irštinou, kde jsme tentokrát rozuměly dvěma slovům místo žádného a tak jsme s dobrým pocitem pokroku šly na další taneční hodinu. :-)

Na taneční hodině jsme opět pokračovali s Catherine Foley v tradičním pojetí a prezentaci tance v rytmu Treble jig. Dozvěděli jsme se podrobnosti právě o North Kerry stylu a tanečníkovi a učiteli Moolineaux. Tento pán tančil na tradiční melodie jiné, vlastní krokové variace a tak jsme se měli možnost naučit se „jeho“ Blackbirda.

Teoretická hodina byla vedena Catherine Foley. Představila nám studijní program MA Dance Performance – Irish Traditional Dance a opět jsme se vrátili k historii tance a jeho dalšímu vývoji. Tentokrát ale z jiného úhlu nežli s Orfhlaith Ni Bhriain. Catherine nám mimo jiné vyprávěla jakou prací se zabývá a jak dlouho tuto činnost dělá. V současné době je vedoucí „katedry“ tance a muziky na Irish World Academy of Music and Dance.

Ten večer se ve Scholar´s (restaurace, kam jsme chodily na jídlo) konal Trad table quiz. Bohužel jsme byly tak unavené, že jsme daly přednost posteli. Druhý den jsme z komentářů zjistili, kdo tento kvíz vyhrál a že si všichni užili hodně zábavy.

(pokračování zítra)

Tereza Loužecká Bachová

Minulý dílPříručka pro cloggery

Tipy na zajímavé akce:

19.8.

Bernard´s Summer School 2017

Praha, CZ

Taneční, hudební a jazyková letní škola pro všechny zájemce o irskou kulturu se skvělými doprovodnými akcemi různého druhu!

1.9.

Charleston v Květuši

Květuš, CZ

Nabízíme vám program, který je zcela nový. Po úspěšném prvním seznámení se sólovým charlestonem na Festivalu Jasana Bonuše loni v říjnu, jsme se rozhodli pozvat sympatickou a velice šikovnou lektorku Kláru Hutečkovou z tanečního studia Zig Zag do Květuše. Budeme tančit jak sólový, tak párový charleston a užívat si trochu jiné tancování. Klářiny taneční lekce doplníme country tanci a line dance.

27.9.

Podzimní Květuš

Květuš, CZ

Přijeďte strávit 5 protančených dní v Květuši, kde proběhne letošní poslední taneční setkání. Na tento víkend jsou vybrané převážně tradiční country tance, které doplníme tanci, které mají na letních školách vždy úspěch. V nabídce u tohoto víkendu najdete seznam tanců pro které můžete hlasovat a sami rozhodnout, které z nich budou zařazeny do programu.

30.9.

Grade exams Helsinki

Kannusali, Kannusillankatu 4, 02770 Espoo, Finland

Taneční zkoušky pro irské tanečníky.

Zobrazit více akcí »


Copyright © Luas Dancing School – Tereza Bachová, 2010–2017  |  Kontakty  |  RSS  |  Webdesign: Loužecký.cz  |  phpRS