Luas Dancing SchoolReportáž z kvalifikace na světový šampionát v irských tancích (Stuttgart, 6.–7. listopadu 2010)

08. 11. 2010 – Tereza Bachová

O uplynulém víkendu se v německém Stuttgartu konala kvalifikace na světový šampionát v irských tancích – Mainland Europe Irish Dancing Championships 2010 a zárověň Feis (oblastní soutěž). Ačkoli se žáci naší školy soutěží neúčastnili, přinášíme krátkou reportáž z průběhu celé akce.

Feis i samotná kvalifikace se konala v místě velkého sportoviště na okraji Stuttgartu. Vstupné na celý den čítalo 9 Euro, a když jsem si chtěla koupit program, cena 5 Euro mě trochu zaskočila. Většinou jsou v programech uvedena i čísla startujících, která zde však chyběla a jak jsem později zjistila, někteří tanečníci, kteří se přihlásili po vytištění programu, zde v seznamu ani nebyli uvedeni.

  

Když jsem kolem 15 hodiny vstupovala do sálu, právě tančil Sandun Verschoor, který prezentuje školu Seana Kilkennyho v Holandsku. Jeho taneční projev je velmi lehký a uvolněný, kroky jsou poměrně obtížné a tak nebylo divu, že celý sál ztichl a sledoval jeho výkon. Po krátké přestávce měla začít věková kategorie, která měla podle programu skončit už před dvěma hodinami. Jelikož jsem však potkala tanečníky z Německa, kteří byli v Praze na Bernard‘s Summer School, čas ubíhal rychleji.

Kupodivu nakonec všechny věkové kategorie proběhly podle plánu i s přestávkami na vyhlášení již skončených kategorií a došlo na Ceilí, kde zcela jistě bodoval tým Lisy Delaney–Galal z Delaney Academy. Děvčata předvedla krásný Cross Reel bez jediné chyby. Vysloužily si tím kvalifikaci na světový šampionát a to zcela zaslouženě.

  

Úplně poslední kategorií, která byla na programu, byl Figure dance, který tančili tanečníci z Norska z taneční školy Celtic Inspiration Dance Company. U tohoto týmu došlo k malé technické chybě, kdy přeskakovalo CD a tak bylo potřeba buď vyměnit aparát, nebo nosič. Nakonec učitelka týmu donesla nové CD a mohlo se jet nanovo.

Pak jsme čekali na konečné výsledky všech do té doby nevyhlášených kategorií a na finální Championship parade, kde se v tzv. „step about“ tanci vystřídají všichni výherci. Každý z nich vždy tančí jeden krok v soft shoes a pokud je čas i nálada, kolečko se jede znovu a tančí se i druhý krok. Ve Stuttgartu šampióni tančili kroky dva. Byla to hezká podívaná a i pěkná tečka za skončeným šampionátem, který skončil o 5 hodin později oproti předpokládanému plánu.

  

Co se týče výsledků, tentokrát je listina obohacena o kolonky kvalifikovaných na světový šampionát. Dříve bývali tito tanečníci označováni hvězdičkou. Tentokrát byli vyhlašování zvlášť a také je to ve výsledcích uvedeno. Nejvíce bodovali tanečníci z Tir na Nóg Germany od Mary Sweeney, ze školy Seana Kilkennyho z Holandska, Ronan Morgan School z Maďarska a ČR, Anne-Marie Cunnigham z Rakouska a i Delaney Academy Polsko a ČR.

Jen pro představu umístění těch, kteří pojedou svou zemi prezentovat na světový šampionát z těch nejvyšších věkových kategorií:

Senior Ladies over 20:

 1. Maria Nowak (Anne-Marie Cunningham)
 2. Adriana Sturdikova (Ronan Morgan School)
 3. Irina Lebedeva (Tir Na Nog Russia)
 4. Malgorzata Gres (Anne-Marie Cunningham)
 5. Tatyana Romanenko (Tir Na Nog Russia)
 6. Daria Kolesova (Scoil rince Rooney-Iridan Moscow)
 7. Olga Khramtsova (Scoil rince Rooney-Iridan Moscow)
 8. Agata Maciejewska (Tir Na Nog Poland)
 9. Caroline Vermeulen (Redmond School)
 10. Lenka Hoffmannova (Ronan Morgan School)

Senior Gents over 20:

 1. Lucas Matera (Delaney Academy of Irish Dance)
 2. Jan Klasterka (Ronan Morgan School)
 3. Alexander Kukharenko (Scoil rince Rooney-Iridan Moscow)
 4. Nathan Baillieul (Tir na n'Óg Germany)
 5. Alexander Bashchuk (Tir Na Nog Russia)
 6. Masek Jan (Delaney Academy of Irish Dance)
 7. Mateusz Wojcik (Anne-Marie Cunningham)
 8. Geoffrey van Leeuwen (Kilkenny School)
 9. Roman Shcherban (Scoil rince Rooney-Iridan Kemerovo)

Výsledky všech soutěží (šampionátu i Feise) si můžete prohlédnout zde.

Tereza Loužecká BachováPříručka pro cloggery

Tipy na zajímavé akce:

3.11.

Mainland Europe Irish Dancing Championships Gdynia 2017

Gdyňa, Polsko

Taneční šampionát v Irských tancích.

2.12.

Bratislava Christmas Feis 2017

Bratislava, Záhorská Bystrica

Taneční soutěž v irských tancích.

14.12.

ADCRG/TCRG/TMRF zkoušky ve Vídni

Vídeň, Rakousko

Historicky první konané zkoušky v irských tancích pro zájemce o získání učitelských a porotcovských titulů.

30.12.

Silvestr s Dvoranou

Žinkov, CZ

Po dvou letech vás opět zveme ke společnému vstupu do nového roku. Vracíme do Žinkov, kde jsme již dvakrát strávili skvělého Silvestra. Toto středisko je stranou od ruchu civilizace a je naprosto ideální pro tanečníky a kamarády, kteří chtějí být spolu. Prostory jsou ideálně řešené: budeme bydlet v přívětivých pokojích, jídelna se nachází v přízemí, tělocvična za rohem jídelny... prostě všechno je jak na dlani. A hlavně: budeme zde sami, nebudeme se muset dělit o místa v jídelně apod. Kapacity jsou omezené, kdo zaváhá - netančí.

Zobrazit více akcí »


Copyright © Luas Dancing School – Tereza Bachová, 2010–2017  |  Kontakty  |  RSS  |  Webdesign: Loužecký.cz  |  phpRS