Luas Dancing SchoolReportáž ze světového šampionátu z Bostonu 2013

05. 04. 2013 – Tereza Bachová

Jak jsme již avizovali, minulý týden proběhl v americkém Bostonu světový šampionát v irských tancích, na kterém jsme i my měli svojí zástupkyni. Jelikož je tato akce vždy velkou událostí, poprosili jsme jí, aby tuto akci zdokumentovala svými slovy a zde přinášíme její mini reportáž. Reportáž ze světového šampionátu v irských tancích 2013 z Bostonu - zažila, odtančila a napsala Alice Vařechová :-)

World championship 2013 Boston

Úterý 26. března 2013

Mistrovství v Bostonu jsme brali spíš jako výlet s rodinou a příležitost, že se můžu prezentovat mezi "profíky". To, že se blíží soutěž, jsem si uvědomila až v den odletu, kdy jsme se všichni sešli na letišti v Praze. Přijela i moje lektorka - Terka, aby mi popřála hodně štěstí a dala mi poslední rady před soutěží. Nervozita na mě padla, když jsem se musela s Terkou rozloučit. Naštěstí mě ale opustila hned za pasovou kontrolou, když jsme zjistili, že náš let má zpoždění. Trochu jsme se báli, že nám navazující letadlo v Londýně uletí. Jenže Boeing, kterým jsme měli letět z Londýna, prý přijel odněkud z Afriky v hrozném stavu, a tak jsme tam nabrali pro jistotu 5-ti hodinové zpoždění. Přijeli jsme do NYC ve 3 ráno místního času a po dobrodružné cestě z letiště v podobě shuttle bussu a jízdou po Manhattenu jsme zakotvili u našeho hotelu.

Středa 27. března 2013

Ten den jsme si prošli malou část Manhattanu a narazili jsme na správnou irskou hospodu, kde si "dospělí" dali pivo Guinesse. Ochutnali jsme irskou polévku, která byla plná zeleniny a nabrali jsme síly na další procházku po Manhattanu.

Čtvrtek 28. března 2013

Hned ráno jsme vyrazili na dlouhou cestu autem směr Boston. Cesta nám měla trvat 4 hodiny, ale s provozem tady v Americe se nám to trošku protáhlo. Do hotelu jsme dorazili po 6 hodině. Hotel vypadal moc hezky a už na recepci jsem potkala spoustu holek s kroji, takže bylo jasné, proč tu jsou. Rychle jsme se ubytovali a vydali jsme se podívat na místo konání soutěže - Hynes Convention Centre a přilehlý hotel. Když jsme vcházeli, tak davy tanečníků zrovna odcházely. Už bylo po vyhlašování a tak měli všichni namířeno pryč. Šli jsme se podívat do hlavního sálu, kde bylo největší podium a po stranách podia visely tabule, na kterých se promítaly výsledky a reklamy sponzorů. V přísálí se prezentovaly různé obchůdky s botkami, šaty a jiným obvyklým zbožím. Bohužel byly všechny už pozavírané. Cestou ven jsem si vyzvedla svoje startovní číslo a pamětní list. Sál, kde jsem měla celý pátek soutěžit, byl trochu jinde. Celý areál, ve kterém se mistrovství konalo, byl dost rozsáhlý a myslím, že na přesuny naopak až moc velký. Proudící davy tanečníků sem a tam po eskalátorech jakékoliv rychlé přesuny vylučovaly. Na to, že bylo po akci, to byl asi největší počet lidí, kteří mají něco společného s irským tancováním na jednom místě, který jsem kdy viděla.

Pátek 29. března 2013

Ráno jsem si dala budíček na 6:30, abych měla spoustu času na přípravu už v hotelu. Vydali jsme se nejdříve na snídani a dle rady Terky jsem si dala müsli s jogurtem. Po návratu do pokoje jsem se začala česat a líčit a v domnění, že mám dost času, jsem to trochu přetáhla a tak jsme do Hynes centra skoro běželi. Naštěstí měli zpoždění a já měla jít na řadu až po 50 tanečnících. Měli tam i Practise room, který byl dvakrát větší, než normální podia u nás v Evropě. Byl pořád plný tanečníků a tak jsem se tam ani nedostala.

Jako první jsem začínala step - Heavy jig, který se chodil po třech lidech. Na velké podium jsme se vešly celkem dobře, ale i přesto se několik srážek našlo. Po hodinové pauze, kdy tancovaly ostatní tanečnice v mé kategorii, se šly softy (Soft shoes kategorie) - slip jig, kde se startovalo po dvojicích. Celá moje kategorie měla 100 tanečnic a číslovaní měly od 100 do 200. Stepová kategorie začínala číslem 180 a softová kategorie naopak 130. Jejich systém, proč to tak bylo jsme nepochopily. Hodnotilo nás pět rozhodčích z různých zemí (seznam porotců, kteří hodnotili celotýdenní zápolení naleznete zde), kteří přes záři reflektorů z podia nebyli vidět, a tak jsem to brala, že stojím jen před třemi. K tanci nám hráli dva hudebníci, kteří vypadali, že si to vážně užívají. Do recallu se dostalo 25 tanečnic s nejlepším ohodnocením předchozích dvou tanců. Bohužel jsem se se spolutanečnicí při softech srazily, a tak jsme ani jedna z nás recall nedostaly. Sety vybraných holek byly většinou v pomalých tempech a tak celkový dojem vytáhly na krocích a technice.

V programu měli zařazenou i pauzu na oběd, a tak jsme ji využili nejen k jídlu, ale i k obhlédnutí obchůdků a případným nákupům. Svůj vlastní stánek tu měli výrobci šatů, jako je třeba Elevation a jiní. Rutherford zde měl taky svůj obchůdek, měli na výběr mezi čtyřmi typy bot i s černobílou kombinací. Měla jsem možnost tuto kombinaci vidět při tanci a stepky vypadaly jako elegantní baleríny. Byli zde i jiní výrobci bot, kteří dle své reklamy vyvíjeli boty přesně pro tanečníky. Bota mi bohužel na noze moc neseděla a design se mi taky moc nelíbil. Trička s motivy irských čtyřlístků, ovcí a jiných tu bylo dost. Největší zájem měli tanečníci o trička nebo mikiny, které si nechávali potisknout logem šampionátu a seznamem soutěžících.

Vyhlášení výsledku bylo až večer ve velkém sále. Po krajích podia se objevovalo bodové ohodnocení tanečnic. Nejdříve první dvě kola dohromady a pak třetí. Napětí a emoce byly všude kolem v sále a radostné výkřiky po přečtení čísla se ozývaly všude kolem nás. Nejlepší ale byla jen jedna, která společně se svými spolutanečníky ze školy brečela štěstím.

Byla to pro mě velká zkušenost, účastnit se mistrovství světa. Vidět co můžu dokázat a čeho chci dosáhnout. Čekala jsem ale daleko větší rozdíl v originalitě kroků, než jsou k vidění na evropských soutěžích. Myslím si, že zvítězila nejdokonalejší technika a výdrž až do konce tance. Na spoustě tanečnic bylo ke konci tance vidět, že jejich technika klesla o 50%. Mistrovství světa je ale velká událost a myslím, že stojí za, to se ji i jen třeba zúčastnit.

Alice Vařechová

Děkujeme za skvělou reprezentaci na soutěži takové úrovně a příští rok věříme, že bude návštěva této akce početnější :-)

Luas Dancing SchoolPříručka pro cloggery

Copyright © Luas Dancing School – Tereza Bachová, 2010–2018  |  Kontakty  |  RSS  |  Webdesign: Loužecký.cz  |  phpRS