Luas Dancing SchoolReportáž ze zkoušek TCRG v irském Limericku

01. 06. 2012 – Tereza Bachová

Již loni jsem se rozhodla, že se tento rok pokusím úspěšně dokončit učitelské zkoušky TCRG. Abych měla dost času na přípravu a vyřízení všech náležitostí, zvolila jsem si květnový termín. Zkoušky se konaly ve dnech 25.–28. května na západě Irska v Limericku v příjemném hotelu South Court. V následující mini reportáži se pokusím shrnout jak celá akce probíhala a jak jsem se i cítila.

Čtvrtek 24. května

Tento den byl ve znamení odletu do Irska, následné cesty autobusem do Limericku i lehké přípravy před první částí zkoušky. Do Limericku jsem dorazila kolem osmé hodiny večerní a protože jsem netušila jak funguje místní MHD, jela jsem do hotelu taxíkem. Hotelová rezervace platila a pokoj byl připravený. Jelikož jsem byla unavená po dlouhé cestě, šla jsem hned po vybalení spát.

Pátek 25. května

Pátek byl dnem první části zkoušky – praktické části, která měla začít v 11:30 místního času. Jelikož jsem byla hodně nervózní a chtěla jsem si některé tance ještě vyzkoušet, šla jsem se po snídani do pokoje rozcvičit a trénovat. Pak už nezbývalo než se převléknout a jít na věc.

Zkoušky probíhaly přímo v hotelu, kde jsem byla ubytovaná. Při čekání na začátek zkoušky jsem se seznámila s dalšími uchazečkami a díky příjemným lidem z nás všech celkově opadal největší stres. V místnosti, kde bylo možné se rozcvičit, zkoušet kroky i odložit osobní věci s námi byl i organizátor akce Charles, který měl vždy slova pochopení a povzbuzení.

Páteční část zkoušky (a jak se posléze ukázalo i druhou, sobotní část) hodnotil v mém případě stejný panel porotců ve složení: Mary Duffy, Mary Clare a Seamus O´Sea.

Na tento den jsem měli mít připraveny následující sólové tance:

Praktická část zkoušky probíhá tak, že skupinka šesti tanečníků dostane své pořadí ve kterém každý odtančí jeden krok sólového tance a čeká až se všichni vystřídají a poté jde na ten samý rytmus svůj druhý krok. Začíná se tanci v měkkých botách a pak se to samé opakuje i v tvrdých botách. Tance nebo rytmus, který budou tanečníci tančit se dozví až na místě, takže je opravdu nutné umět všechny výše jmenované tance v co nejlepší možné kvalitě a úrovni.

Poté následuje pasáž, kde je každému uchazeči oznámen setový moderní setový tanec, který bude prezentovat již sám bez přítomnosti dalších uchazečů. Porota každému vždy vybere tři z původních připravených devíti tanců a ty jsou prezentovány po jednom. Po každém odtančení je možné „popadnout“ dech a vyzkoušet si i další následující tanec, který uchazeče čeká. Mě porota vybrala tyto tance:

Po skončení moderních setových tanců následovaly již zmíněné tradiční setové tance, kde jsou kroky ve všech školách skoro stejné. Porota nám z uvedených čtyř vybrala dva: Garden of Daisies (Hornpipe) a Blackbird (Hornpipe). Tyto tradiční setové tance se tančili vždy ve trojici, aby se více šetřil čas. Po dotančení posledního tance byla tato část zkoušky uzavřena.

Zbytek odpoledne jsem strávila v místním pubu s milou obsluhou a skvělým jídlem a snažila jsem se uklidnit a připravit se psychicky na zítřejší druhou část zkoušky, kterou byla výuka.

Sobota 26. května

Druhá část zkoušky – výuka – měla začít v 10:30 místního času. Začátek se zpozdil o půl hodiny, ale zkouška nakonec proběhla. :-)

Tato zkouška se skládá ze dvou částí – výuka sólových tanců a výuka dvou Ceilí tanců (z celkem třiceti). Porota mě představila dětem a řekla mi který sólový tanec budu učit jako první. Ještě před začátkem jsem se otočila k dětem – bylo jich v místnosti 10 ve věkovém rozmezí od sedmi do čtrnácti let – a řekla jim, že pocházím z České republiky a angličtina není můj rodný jazyk. Proto pokud by mi třeba něco nerozuměli, ať se zeptají, že se to může stát. Za mnou jsem pak jen slyšela od jedné porotkyně, že je to roztomilé a asi jsem získala malé bezvýznamné plus. :-)

Prvním tancem, který jsem měla naučit byl Treble Jig. Nejprve mi děvčata ukázala, co umí z Treble Jigu ony a pak už bylo na mě začít s výukou. Díky nervozitě jsem začala krok rovnou vysvětlovat a nedošlo mi, že jsem jej zapomněla nejprve ukázat... Porota mě na tento fakt taktně upozornila. Krok jsem tedy předvedla, ale porota se opět lehce zarazila a ptala se mě zda jsem viděla dobře krok, který děvčata tančila. Nakonec jsme se dohodli, že naučím jednodušší krok a pak bylo vše v pořádku. Po ukázce jednoduššího kroku jsem začala učit a nervozita ze mě spadla. Přišla jsem si jako na normální lekci doma. Vše běželo celkem dobře a asi po deseti minutách mi porota řekla, že se přezujeme do softů.

Druhý tanec, který mi uložili naučit byl Slip Jig. Tam jsem asi opět vybrala těžší krok, ale děvčata byla šikovná a já hodně opravovala a tak jsme to nakonec zvládly. :-)

První Ceilí tanec, který jsem dostala za úkol učit byl Sweet´s of May. Tady byl zádrhel vzpomenout si na melodii tohoto tance, ale porota mi pomohla si vzpomenout a pak už to bylo také v pořádku.

Poslední, co zbývalo bylo Body (refrén tance) z Four Hand Reelu. To mám celkem zažité, takže jsem se cítila jistě. Ani jsem si nemusela vybírat tanečnice, čtyřy malé slečny se samy přihlásily a tak jsem nakonec odučila celé Body.

Na úplný závěr mě porota – zcela mimo zkoušky – požádala zda bych mohla první část Body posledního tance „odučit“ v češtině. Byla to docela legrace. Všichni včetně mě se dobře bavili a myslím, že i porotci. :-)

Zbytek odpoledne a vlastně i svého pobytu jsem strávila odpočinkem, poznáváním Limericku, procházkou a nákupy.

Doufám, že má zkušenost a práce, kterou jsem do přípravy vložila přinese ovoce. Na výsledky totiž musím počkat zhruba do poloviny srpna, jelikož uchazečů o titul TCRG bylo tento víkend cca 60. Navíc každý z porotců píše své hodnocení zvlášť a to je pak potřeba ještě zprůměrovat, což je časově náročné. Pokud mi porota pošle kladné hodnocení, budu mít to štěstí a čest být prvním českým tanečníkem, který bude nosit titul TCRG – certifikovaný učitel pod celosvětovou taneční asociací An Comisiún le Rincí Galeacha.

Ráda bych za pomoc na přípravě ke zkouškám poděkovala své původní lektorce Lise Delaney, TCRG, ADCRG; Tereze Bernardové a Jenny Bailey, TCRG.

Tereza Loužecká BachováPříručka pro cloggery

Copyright © Luas Dancing School – Tereza Bachová, 2010–2018  |  Kontakty  |  RSS  |  Webdesign: Loužecký.cz  |  phpRS