Luas Dancing SchoolSv. Patrik zpět na ostrovech aneb jaká byla návštěva v české kotlině?

22. 03. 2017 – Tereza Bachová

Minulý týden byl vyloženě smrští oslav patrona irské země Sv. Patrika. Poutník, mnich a věrozvěst v jedné osobě dle legendy vyhnal hady (pohanství) z Irska a přinesl křesťanství. Není přesně znám datum jeho narození, ale je známo datum jeho úmrtí. Existují i zde jisté spekulace, ale nakonec přeci jen ve vědeckých kruzích došlo ke shodě a tento den připadá na 17. března. V tomto dni všichni příznivci irské kultury nebo sami Irové slaví tento den zelenou barvou, trojlístkem, který symbolizuje Svatou Trojici a proudy dobrého piva. Oslavy se konaly po celém světě a nejinak tomu bylo i v České republice. My jsme měli možnost stát se součástí jedné skvělé akce, která se konala právě 17. března v OC Harfa a poté jsme jednu akci i sami organizovali a sice 21. března v Kolovratech u Prahy. A jak to celé probíhalo?

17. března OC Harfa - St. Patrick´s dance

První akcí, které jsme se účastnili, byl tříhodinový program v OC Harfa, který se konal přesně v TEN den a sice 17. března. Začínalo se přesně dle plánovaného harmonogramu a sice v 16:30 před obchodem H&M, kde bylo menší pódium a spousta dalšího místa pro přítomné návštěvníky na tancování, ale i další vystupování. Vedle pódia byla deska a zrcadlo a na stole staré stepové boty a paruky, které si mohli parukchtiví a hlukuchtiví zájemci vyzkoušet. Kousek opodál seděla slečna na facepainting a moc hezky vykrášlovala všechny, kteří chtěli mít na tváři trojlístek nebo krásné abstraktní kreace v odstínech zeleno-oranžovo-bílé.

Program zahájil společný tanec St. Patrick´s day, který je známý po celém světě u všech irských tanečníků a tančí se ve stepkách. A poté se již střídala jedna choreografie za druhou v podání čtyřech tanečních souborů a škol. Jeden kostým střídal druhý až divákům oči přecházely a stepové tance střídaly zase tance nestepové.

V rámci proramu proběhla i výuka přítomných diváků a dokonce i těch nejmenších, kteří měli vždy snahu "pomoci" a zapojit se s ostatními tanečníky i když zcela narušovaly chod činnosti, ale byli tak nadšení a tak chtěli tančit, že ani rodičům, kteří je museli neustále odtahovat z parketu, to nakonce nijak moc nevadilo :)

Představil se zde i příbuzný taneční styl clogging, který si také mohli diváci vyzkoušet a na chvíli si klepnout honou. A zase ti nejmenší byli ti nejnadšenější a hopkali všichni společně.

Program byl obohacený ještě krásnou módní přehlídkou, kterou z velké části organizovala Míša Malinová - naprostá kouzelnice co se šití krásných kostýmů týče. Své vlastní úžasné výtvory okomentovala, tanečníci vždy zatančili v kostýmu krátký kousek a diváci měli možnost trochu nahlédnout pod pokličku, jak se vlastně takové kostýmy šijí.

My jsme se představili ve dvou blocích s několika choreografiem. V prvním bloku zazněl i irský step a ve druhém bloku jsme tančili předtančení, kde se sešlo na jednom tanečním place 22 tanečníků dohromady.

Večer program pokračoval v klubu LaLoca, kam se přesunulo poměrně hodně tanečníků z OC Harfa a kde akce pokračovala ve stylu volnější zábavy, výuky přítomných a znovu i kratších vystoupení ale v civilním oblečení nicméně v o nic horší kvalitě.

Hlavní organizátorkou akce St. Patrick´s dance byla Veronika Beňáčková z tanečního souboru Rinceoirí; ona "může" za to, že se další tři soubory Coiscéim, Luas Dancing School a inSpiral dance company včetně Rinceoirí sešli a zatančili na této akci, kde se diváci rozhodně nenudili.

Akce byla připravována měsíce dopředu, některé věci jak to tak u organizování akcí bývá, vypadaly že se nepovedou nebo že to prostě nevyjde, ale Verča to nevzdala a my chceme ještě jednou MOC poděkovat. Akci si užili nejen diváci, ale i všichni tanečníci a rodiče, kteří doprovázeli ty nejmenší vystupující.

21. března - Patrik v Kolovratech

Oslava Sv. Patrika zavítala letos i do Kolovrat, kde měli možnost zatančit naši nejmenší před rodiči a dalšími rodinnými příslušníky. Nicméně tento den děti namotivovat a hlavně je uklidnit, byl skoro nadlidský výkon :D Děti byly tak rozrušené, že budou tančit před někým (i když tuhle zkušenost mají), že těsně před vysotupením poskakovaly v zákulisí se slovy: "Já jsem tak nervózní, že nedokážu přestat skákat!" a pak s nimi něco dělejte :D

Na tuto akci přijala pozvání kapela Jauvajs, která provázela diváky celý večer hraním převážně vlastních písní v irském a skotském stylu a nutno říci, že dobře. Program začínal po 18 hodině s menším zpožděním a po krátkém hudebním úvodu pak zatančily děti svůj první blok. Nervozita nakonec rychle spadla a děti zvládly vše na jedničku. Stejný tanec, který ale tančily děti, se pak učili všichni přítomní diváci (rodiče, kamarádi) a byla to velká legrace. Parket se rychle zaplnil, krok střídal krok až jsme měli celý jeden tanec odtančený. S chutí jsme se pustili i do druhého.

Pak se zpocení diváci posadili a následoval další blok s dětským vystoupením, který děti zakončily choreografií, kde se skřítci perou o hrnec zlata... Kdo nakonec vyhrál, ale není moc jasné, hrnec si odnášeli všichni nad hlavou :)

Poté už hudební bloky střídaly kratší výukové a taneční kusy. Diváci měli možnost vidět opět taneční styl clogging v podání našich kurzistek, irský step, který představili naši soutěžní tanečníci pod vedením Alice Vařechové a na závěr taneční cloggingové duo Rhythms of distillery v podání Terezy BahchovéRadky Kudláčkové. A pak už se rozloučila kapela a my také a zakončili jsme tak oslavy patrona irské země pro tento rok.

Na závěr chceme poděkovat MČ Kolovraty, kteří podpořili tuto akci svou záštitou, Klubu U Boudů, kteří nám poskytli prostory a kapele Jauvajs, která tvořila atmosféru celého večera do příjemné tanečněš odpočinkové pohody.

Za naši školu MOC děkuji našim tanečníkům, kteří tančili na těchto akcích - bez nich bychom nic neuspořádali ani bychom se nemohli prezentovat na veřejnosti. Skvělá práce!

Přejeme krásný jarní týden a dny.

Luas Dancing SchoolPříručka pro cloggery

Tipy na zajímavé akce:

31.7.

Irish Dance festival 2018

Carlingford, Ireland

The camp is designed especially for Irish dancers from beginners to Open Championship levels. During their week, dancers will have daily dance classes with our amazing teaching staff along with a jam packed schedule of evening events, concerts, music sessions, adventure activities, games, special guests and more.

30.9.

Grade Exams v Říme

Řím, Itálie

Taneční zkoušky pro všechny zájemce. Své taneční dovednosti je možné nechat si "zkonzultovat" i v případě, že nesoutěžíte.

12.10.

Country Dance festival Jasana Bonuše

Sokol Pražský, Praha

Milí přátelé, tanečníci, opět jste srdečně zvaní na Country Dance Festival Jasana Bonuše. Vy z vás, kteří jezdíte pravidelně, můžete očekávat již tradiční program. Fesetival se uskuteční opět v budově Sokola Pražského. Hlavním lektorem bude opět David Millstone z USA! Vrátí se i - stejně jako vloni - Klára Hutečková aby zpestřila program lekcemi charlestonu. Zváni jsou samozřejmě i šechny dětské taneční soubory, přijeďte s dětmi dokázat, že country tančí i mladí tanečníci. Jak se již stalo zvykem, společně s Davidem přiletí opět asi 30 tanečníků z USA. Program bude bohatý!

13.10.

Vienna Feis 2018

Vídeň, Rakousko

Taneční soutěž v irských tancích

Zobrazit více akcí »


Copyright © Luas Dancing School – Tereza Bachová, 2010–2018  |  Kontakty  |  RSS  |  Webdesign: Loužecký.cz  |  phpRS