Luas Dancing SchoolSv. Patrik zpět na ostrovech aneb jaká byla návštěva v české kotlině?

22. 03. 2017 – Tereza Bachová

Minulý týden byl vyloženě smrští oslav patrona irské země Sv. Patrika. Poutník, mnich a věrozvěst v jedné osobě dle legendy vyhnal hady (pohanství) z Irska a přinesl křesťanství. Není přesně znám datum jeho narození, ale je známo datum jeho úmrtí. Existují i zde jisté spekulace, ale nakonec přeci jen ve vědeckých kruzích došlo ke shodě a tento den připadá na 17. března. V tomto dni všichni příznivci irské kultury nebo sami Irové slaví tento den zelenou barvou, trojlístkem, který symbolizuje Svatou Trojici a proudy dobrého piva. Oslavy se konaly po celém světě a nejinak tomu bylo i v České republice. My jsme měli možnost stát se součástí jedné skvělé akce, která se konala právě 17. března v OC Harfa a poté jsme jednu akci i sami organizovali a sice 21. března v Kolovratech u Prahy. A jak to celé probíhalo?

17. března OC Harfa - St. Patrick´s dance

První akcí, které jsme se účastnili, byl tříhodinový program v OC Harfa, který se konal přesně v TEN den a sice 17. března. Začínalo se přesně dle plánovaného harmonogramu a sice v 16:30 před obchodem H&M, kde bylo menší pódium a spousta dalšího místa pro přítomné návštěvníky na tancování, ale i další vystupování. Vedle pódia byla deska a zrcadlo a na stole staré stepové boty a paruky, které si mohli parukchtiví a hlukuchtiví zájemci vyzkoušet. Kousek opodál seděla slečna na facepainting a moc hezky vykrášlovala všechny, kteří chtěli mít na tváři trojlístek nebo krásné abstraktní kreace v odstínech zeleno-oranžovo-bílé.

Program zahájil společný tanec St. Patrick´s day, který je známý po celém světě u všech irských tanečníků a tančí se ve stepkách. A poté se již střídala jedna choreografie za druhou v podání čtyřech tanečních souborů a škol. Jeden kostým střídal druhý až divákům oči přecházely a stepové tance střídaly zase tance nestepové.

V rámci proramu proběhla i výuka přítomných diváků a dokonce i těch nejmenších, kteří měli vždy snahu "pomoci" a zapojit se s ostatními tanečníky i když zcela narušovaly chod činnosti, ale byli tak nadšení a tak chtěli tančit, že ani rodičům, kteří je museli neustále odtahovat z parketu, to nakonce nijak moc nevadilo :)

Představil se zde i příbuzný taneční styl clogging, který si také mohli diváci vyzkoušet a na chvíli si klepnout honou. A zase ti nejmenší byli ti nejnadšenější a hopkali všichni společně.

Program byl obohacený ještě krásnou módní přehlídkou, kterou z velké části organizovala Míša Malinová - naprostá kouzelnice co se šití krásných kostýmů týče. Své vlastní úžasné výtvory okomentovala, tanečníci vždy zatančili v kostýmu krátký kousek a diváci měli možnost trochu nahlédnout pod pokličku, jak se vlastně takové kostýmy šijí.

My jsme se představili ve dvou blocích s několika choreografiem. V prvním bloku zazněl i irský step a ve druhém bloku jsme tančili předtančení, kde se sešlo na jednom tanečním place 22 tanečníků dohromady.

Večer program pokračoval v klubu LaLoca, kam se přesunulo poměrně hodně tanečníků z OC Harfa a kde akce pokračovala ve stylu volnější zábavy, výuky přítomných a znovu i kratších vystoupení ale v civilním oblečení nicméně v o nic horší kvalitě.

Hlavní organizátorkou akce St. Patrick´s dance byla Veronika Beňáčková z tanečního souboru Rinceoirí; ona "může" za to, že se další tři soubory Coiscéim, Luas Dancing School a inSpiral dance company včetně Rinceoirí sešli a zatančili na této akci, kde se diváci rozhodně nenudili.

Akce byla připravována měsíce dopředu, některé věci jak to tak u organizování akcí bývá, vypadaly že se nepovedou nebo že to prostě nevyjde, ale Verča to nevzdala a my chceme ještě jednou MOC poděkovat. Akci si užili nejen diváci, ale i všichni tanečníci a rodiče, kteří doprovázeli ty nejmenší vystupující.

21. března - Patrik v Kolovratech

Oslava Sv. Patrika zavítala letos i do Kolovrat, kde měli možnost zatančit naši nejmenší před rodiči a dalšími rodinnými příslušníky. Nicméně tento den děti namotivovat a hlavně je uklidnit, byl skoro nadlidský výkon :D Děti byly tak rozrušené, že budou tančit před někým (i když tuhle zkušenost mají), že těsně před vysotupením poskakovaly v zákulisí se slovy: "Já jsem tak nervózní, že nedokážu přestat skákat!" a pak s nimi něco dělejte :D

Na tuto akci přijala pozvání kapela Jauvajs, která provázela diváky celý večer hraním převážně vlastních písní v irském a skotském stylu a nutno říci, že dobře. Program začínal po 18 hodině s menším zpožděním a po krátkém hudebním úvodu pak zatančily děti svůj první blok. Nervozita nakonec rychle spadla a děti zvládly vše na jedničku. Stejný tanec, který ale tančily děti, se pak učili všichni přítomní diváci (rodiče, kamarádi) a byla to velká legrace. Parket se rychle zaplnil, krok střídal krok až jsme měli celý jeden tanec odtančený. S chutí jsme se pustili i do druhého.

Pak se zpocení diváci posadili a následoval další blok s dětským vystoupením, který děti zakončily choreografií, kde se skřítci perou o hrnec zlata... Kdo nakonec vyhrál, ale není moc jasné, hrnec si odnášeli všichni nad hlavou :)

Poté už hudební bloky střídaly kratší výukové a taneční kusy. Diváci měli možnost vidět opět taneční styl clogging v podání našich kurzistek, irský step, který představili naši soutěžní tanečníci pod vedením Alice Vařechové a na závěr taneční cloggingové duo Rhythms of distillery v podání Terezy BahchovéRadky Kudláčkové. A pak už se rozloučila kapela a my také a zakončili jsme tak oslavy patrona irské země pro tento rok.

Na závěr chceme poděkovat MČ Kolovraty, kteří podpořili tuto akci svou záštitou, Klubu U Boudů, kteří nám poskytli prostory a kapele Jauvajs, která tvořila atmosféru celého večera do příjemné tanečněš odpočinkové pohody.

Za naši školu MOC děkuji našim tanečníkům, kteří tančili na těchto akcích - bez nich bychom nic neuspořádali ani bychom se nemohli prezentovat na veřejnosti. Skvělá práce!

Přejeme krásný jarní týden a dny.

Luas Dancing SchoolPříručka pro cloggery

Tipy na zajímavé akce:

30.9.

Grade Exams v Říme

Řím, Itálie

Taneční zkoušky pro všechny zájemce. Své taneční dovednosti je možné nechat si "zkonzultovat" i v případě, že nesoutěžíte.

12.10.

Country Dance festival Jasana Bonuše

Sokol Pražský, Praha

Milí přátelé, tanečníci, opět jste srdečně zvaní na Country Dance Festival Jasana Bonuše. Vy z vás, kteří jezdíte pravidelně, můžete očekávat již tradiční program. Fesetival se uskuteční opět v budově Sokola Pražského. Hlavním lektorem bude opět David Millstone z USA! Vrátí se i - stejně jako vloni - Klára Hutečková aby zpestřila program lekcemi charlestonu. Zváni jsou samozřejmě i šechny dětské taneční soubory, přijeďte s dětmi dokázat, že country tančí i mladí tanečníci. Jak se již stalo zvykem, společně s Davidem přiletí opět asi 30 tanečníků z USA. Program bude bohatý!

13.10.

Vienna Feis 2018

Vídeň, Rakousko

Taneční soutěž v irských tancích

3.11.

Bucharest Feis & Grade Exams

Bukurešt, Rumunsko

Taneční soutěž a zkoušky v irských tancích

Zobrazit více akcí »


Copyright © Luas Dancing School – Tereza Bachová, 2010–2018  |  Kontakty  |  RSS  |  Webdesign: Loužecký.cz  |  phpRS