Luas Dancing SchoolSvátek Samhain hlavně v irském podání

21. 10. 2013 – Tereza Bachová

Tento svátek se slaví každý rok a v irském tanečním podání jde většinou o uspořádání tanečního večera s živou muzikou, whiskey a dobrým jídlem. O čem ale tento svátek je, jak se slavil dříve a co bylo zvykem před 100 lety? Kam za pořádnou tancovačkou a případně co dobrého si dát v takové době k jídlu?

Na úvod trocha historie o tomto svátku, který se slaví v různých formách po celém světě.

Samhain (čti "souin", "sauin", "Sou- en") (ze staroirského samain) je název keltského svátku, který se slavil v noci z 31. října na 1. listopadu. Ve starém keltském kalendáři se tímto slovem označoval také měsíc listopad, přesněji řečeno první tři týdny tohoto měsíce. Ve skotské gaelštině se tento svátek píše jako Samhainn nebo Samhuinn, kdežto listopad jako t-Samhain. V galském kalendáři z Coligny z 1. stol.př.n.l. je Samhain uveden jako Samonios.

Samhain byl hranicí mezi dvěma hlavními periodami (létem a zimou), pro Kelty byl začátkem nového roku, a byl vnímán také jako doba, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Věřilo se, že se duše zesnulých v tento čas vracejí na zemský povrch, a živí mohou navštívit podsvětí. Když byla na začátku 1. stol.n.l. keltská území dobyta Římany, začaly se prolínat keltské a římské zvyky, a ke svátku Samhain se začal slavit i konec úrody. K symbolům Samhainu přibylo obilí a ovoce. Během dalších asi 500 let se šířil vliv katolické církve. Papež Bonifác IV. se chtěl zbavit pohanských zvyků a pro
období Samhainu vytvořil nový svátek - svátek Všech Svatých, který měl staré zvyky nahradit (anglicky se svátek jmenuje All Hallows' Day, z toho vzniklo pozdější Halloween). Ale lidé to vyřešili tak, že prostě slavili svátky oba. V 16. století už byly svátky prolnuty tak, že se slavily jako jeden. (Zdroj: Wikipedie)

A kam zajít a oslavit tento svátek nejen tancem a muzikou?

Začít s oslavami v tanečním stylu můžete třeba v Brně 24. října 2013. Akce začíná v 19 hodin v Dělnickém Kulturním domě v Líšni. Tančit uvidíte brněnské taneční soubory Níl Na Lá, který také spolupracuje s naší taneční školou, Démairt, pořádající soubor této akce a La Quadrilla, soubor tančící nejen irské tance. K tanci a poslechu bude hrát kapela Dálach. Celý večer však neobsahuje pouze taneční vystoupení, ale také výuku pro přítomné diváky. Bude možné ochutnat dobré irské pití a zastavit se u stánku s oděvy, šperky a doplňky ozdobenými kelstkými vzory.

Společenská akce, která se koná 31. října v Housově mlýně v Táboře. Vidět a vyzkoušet zde můžete keltskou malbu ornamentů na tělo, rituál ohně, z keltských her například galský souboj (stará keltská přetlačovaná), hod sekyrou na špalek, keltské kamenné scrabble, lov na kance, střelba z luku a keltskou gastronomii.

Klasický irský hrnec

Irský jablečný koláč

Irský kotlík s jehněčím

Irská Stew - klasický recept podobný českému ve stylu "uvař polévku z toho co doma najdeš"

Shepherd´s pie - dobré na zahřátí při zimních večerech kdy vám zima zalézá i za nehty

Irská káva - také moc dobrá na zahřátí hlavně díky chutné whiskey, která nesmí chybět

Více o irské gastronomii aneb irská kuchyně

Příjemnou zábavu a dobrou chut :-)

Luas Dancing SchoolPříručka pro cloggery

Tipy na zajímavé akce:

30.6.

Podvečery v rytmu irských tanců

DDM Žlutá Ponorka, Turnov

Irské tance pro děti i dospělé pod vedením skvělých tanečníků z DDM žlutá ponorka v Turnově.

15.7.

24. letní škola Dvorana

Středisko U starého rybníka, Zbraslavice

Po sedmi letech se vracíme do střediska U Starého rybníka ve Zbraslavicích, které je stále lepší a lepší. Vy z vás kteří jste zde již byli, budete mile překvapeni novou velkou tělocvičnou. Nezvykle jedeme v druhé polovině července. Je to dané kompromisem obsazenosti střediska a našimi dalšími aktivitami. Program se v zásadě nemění. Převážně budeme tančit country tance, občas nějaké novinky z jiných tanečních stylů. Pro bojovkáře bude připravená bojovka, ostatní budou moci odpoledne trávit výlety nebo lenošením ve středisku. Kapacita je omezená, proto s přihlašováním příliš neotálejte. Díky jedinému turnusu se bude kapacita rychle plnit.

21.7.

Camp Rince Berlin 2017 - Intensive Irish Dance Camp

Berlín, Německo

Taneční letní škola pro isrké tanečníky všech úrovní.

19.8.

Bernard´s Summer School 2017

Praha, CZ

Taneční, hudební a jazyková letní škola pro všechny zájemce o irskou kulturu se skvělými doprovodnými akcemi různého druhu!

Zobrazit více akcí »


Copyright © Luas Dancing School – Tereza Bachová, 2010–2017  |  Kontakty  |  RSS  |  Webdesign: Loužecký.cz  |  phpRS