Luas Dancing SchoolVěděli jste že.....

21. 11. 2013 – Tereza Bachová

....nejvíce namáhaný kloub při irském tancování je koleno a nejvíce namáhaný sval je mozek?
Nevím zda by se mnou tanečníci souhlasili v obou bodech, ale z vlastní zkušenosti vím, že koleno mě bolívalo nejčastěji a mozek se přehříval skoro na každém tréninku. S přehřátým mozkem se dá udělat jen jedna věc – zchladit. Každý na to používá jiné metody, někdo zajde „na jedno“ (prý největší českou lež) a někdo si prostě sedne a nechá hlavu vychladnout. Nejlepší variantou je skončit a začít dělat něco jiného. Co dělat s bolestí kolene?

Je hodně variant, jak řešit bolesti kolenního kloubu a hodně se to shoduje s tím, co jsme již psali v článku o achillově šlaše. Bolest kolene a – kloubů obecně – vychází většinou z nestability plosky. Je to stejné jako byste postavili dům se špatnými základy. Pokud je ploska nohy unavená, přetížená nebo je zde nějaký problém jako je spadlá klenba, kladívkové prsty apod. nepracuje tak, jak byla „navržena“ a „sestrojena“ a její práci částečně přebírá kloub, který je nejblíže – nejčastěji kotník a může se připojit i achillova šlacha. V případě, že je nestabilní ploska a kotníky, tanečníci si často zaváží kotník a tím je celá věc „vyřešena.“ Bohužel nestabilita kotníku vede k tomu, že jeho práci začne přebírat další kloub, který je v „hierarchii“ další v pořadí a tím je koleno. Pokud se tyto potíže dále neřeší od základů, potíže mohou pokračovat ke kyčelním kloubům a pak do páteře až ke krční páteři, která je často namáhána už jen tím, že se pravidelně nehýbeme a většina pracovní náplně probíhá u počítače.

Důležitá v těchto věcech je prevence – naše omílané téma :) Jak jsme již jednou zmiňovali, dobrá prevence a dobrý základ i třeba „jen“ pro unavené nohy, které známe všichni co to znamená – je malý lavor do kterého se vám vejdou celé nohy na délku plosky, do lavorku nasypte suché luštěniny jako je hrách, fazole, čočka a malé oblázky a dvakrát denně 5 minut šlapejte. Nejen že je to skvělá prevence proti zhrouceným klenbám a tím pádem i vbočeným palcům, ale zároveň je to možnost jak si namasírovat nohy reflexně a nebo si prostě jen ulevit při bolesti oteklých nohou. Díky takové masáži se noha i rychleji prokrví, není vám tak často zima, snáze se sem dostává krev a otoky mizí a lymfa může lépe proudit.
Co se týče bolesti kolene, zdánlivě tato rada s kolenem vůbec nesouvisí, ale tělo je celek. Není to jen koleno, kotník, hlava a břicho. Všechno funguje dohromady a pokud je v pořádku jedna část, je mnohem větší šance, že budou zdravé a nebo zdravější i ostatní části vašeho těla. Proto je vždy dobré popřemýšlet i nad tím, v jakém životním období se nacházím, zda nejsem unavený dlouhodobě, zda nemám pohybu přespříliš a moje tělo už mi signalizuje, že by bylo dobré přibrzdit. I tohle všechno může s bolestmi kloubů souviset.

A abychom „uspokojili“ i dotaz co s bolavým kolenem v případě, že chci pokračovat ve své oblíbené činnosti – je zde opět stejná možnost jako při bolesti achillovky – homeopatická léčba, o které najdete více informací v sekci Rehabilitace a nebo kineziotaping, který je velmi populární a velmi rychle účinkuje. V obou případech nedochází k vedlejším nežádoucím účinkům – jedině snad u tejpování, ale vedlejšími účinky se zde míní vyrážka z lepidla na pásce, ale nikoli bolesti či pocit nepohodlí nebo nějaké přehnané reakce organismu. V každém případě je však vždy nutné vědět, kam mám pásku nalepit, jakou intenzitou a proč jí lepím zrovna tam.

Většinu těchto informací je možné nalézt u nás zde na webových stránkách v sekci Pro zdraví a nebo můžete přijít na Rehabilitační seminář nazvaný Tělo na dosah ruky aneb Cvičíme pro Zdraví. Zde se dozvíte hodně informací o svém těle a jak to všechno může fungovat a s čím si můžete pomoci sami a s čím můžete naopak pomoci vy někomu jinému. Více informací najdete v sekci Semináře.

Těšíme se na viděnou :-)

Tereza Loužecká BachováPříručka pro cloggery

Copyright © Luas Dancing School – Tereza Bachová, 2010–2018  |  Kontakty  |  RSS  |  Webdesign: Loužecký.cz  |  phpRS