Luas Dancing SchoolVěděli jste že.....

04. 11. 2013 – Tereza Bachová

....nabízíme rehabilitační semináře, poradenství a možnost navštívit kvalifikovaného odborníka v oblasti fyzioterapie? Abychom toto téma a tuto nabídku více "rozhýbali", připravili jsme sérii článků, které se zabývají různými potížemi tanečníků (a nejen jejich), které se týkají různých boletsí pohybového aparátu. Články jsme nazvali Věděli jste že...., které pak pojednávají právě o těchto potížích. Nejedná se o odborné články, které by byly nabité lékařskými vědomostmi, ale jde o soupis zkušeností a poznatků za taneční kariéru z pohledu laika, který však dlouho řeší otázku zdravého tancování a jak se vypořádat s bolestí a nepřestat dělat svojí oblíbenou aktivitu. Najdete zde postřehy, které jsme za dobu svého působení nasbírali a sami měli možnost zažít. Berte prosím tyto texty jako možnost cesty nebo hledání, nejedná se o přesné návody ani odborné léčení. A tak se zeptám ještě jednou, abychom mohli odstartovat první článek - Věděli jste že....

....nejpevnější šlacha v těle je achillova šlacha? Jediné místo, které malému Achillovi nebylo ošetřeno ponořením do řeky Styx a které poté také znamenalo jeho smrt. Dosti důležité místo pro běh, chůzi, součinnost různých svalů a tanec. Všichni, koho někdy bolela tato šlacha moc dobře ví, jak je to nepříjemné když toto místo bolí a nefunguje. A může být ještě hůř, když je tato šlacha natržena nebo praskne.

Achillova šlacha neboli achilovka (latinsky tendo Achillis) je šlacha na noze. Spojuje lýtkový sval a dvojhlavý sval lýtkový (společně tvořící trojhlavý sval lýtkový) s chodidlovým svalem a patní kostí. Začíná zhruba v polovině lýtka a vede po jeho zadní straně až na patu. Je nejpevnější šlachou člověka a je využívána pro pohyb v kotníku při chůzi a běhu. Při extrémním zatížení respektive náhlém zatížení neodpovídajícím předchozí trénovanosti může dojít k jejímu přetržení či natržení. (zdroj: Wikipedia)

Je to šlacha, která odvádí spoustu práce a občas – a poslední dobou stále častěji – dochází k jejímu přetížení a pak následně bolesti. V poslední době se stále více častěji setkáváme s tím, že si tanečníci stěžují na bolesti této části těla a jelikož chtějí pokračovat v tanci a aktivním životě, ptají se po rychlé pomoci. Věty typu:“Asi jsem blbě došlápla“ nebo „nějak mě to začalo bolet teď, když jsem začala víc tancovat“ se objevují stále častěji. Ale co s tím?

Akutní pomocí může být přestat tančit, ale to je varianta, kterou každý tanečník řeší až v té poslední řadě. Ortopedi vám tohle zcela jistě doporučí jako první řešení, ale to se většině z nás nelíbí :) Druhá možnost je pomoci si homeopatickými kuličkami, které šetrnou formou zbaví tělo stresu z bolesti a pak bolesti samotné a urychlí hojení a třetí možností je, aplikovat kineziotaping. Nicméně všechny tyto metody jsou pouze řešením aktuální situace akutní bolesti a patří do skupiny Rehabilitace. Ale co dělat v případě, že nechci, aby mě znovu začala zlobit achilovka šlacha a já mohla v klidu dál dělat to, co mě tak baví?
Základem je Prevence. Každému tanečníkovi v našich řadách doporučujeme jako pravidelné cvičení šlapání v lavorku se suchými luštěninami (hrách, fazole, cizrna, čočka, malé oblázky) každý den jako prevenci ploché nohy a bolestí svalů plosky, které pak mohou vést k přetížení achilovy šlachy. Nicméně v oblasti achilovy šlachy prochází i lymfatické dráhy a reflexní dráhy napojené na orgány v těle a proto je vždy dobré popřemýšlet i nad tím, v jakém životním období se nacházím, zda nejsem unavený dlouhodobě, zda nemám pohybu přespříliš a moje tělo už mi signalizuje, že by bylo dobré přibrzdit. I tohle všechno s bolestmi šlach může souviset.

Pokud byste se chtěli zeptat co dělat v případě, že vás bolí achilova šlacha, nabízíme možnost navštívit Rehabilitační semináře nově nazvané Tělo na dosah ruky, které jsou vedené zkušenou fyzioterapeutkou. Můžete se na všechno co vás zajímá přímo zeptat na lekci. Pokud byste některé věci chtěli vědět dříve, napište nám a nebo pokud už potíže máte a chcete se jich zbavit, můžete navštívit ordinaci naší fyzioterapeutky a konzultovat své potíže osobně. Informace o Mgr. Kamile Karáskové naleznete na našem webu a stejně tak i kontakt.

V každém případě přejeme hodně zdraví a budeme se těšit na viděnou :-)

Tereza Loužecká BachováPříručka pro cloggery

Tipy na zajímavé akce:

3.11.

Mainland Europe Irish Dancing Championships Gdynia 2017

Gdyňa, Polsko

Taneční šampionát v Irských tancích.

2.12.

Bratislava Christmas Feis 2017

Bratislava, Záhorská Bystrica

Taneční soutěž v irských tancích.

14.12.

ADCRG/TCRG/TMRF zkoušky ve Vídni

Vídeň, Rakousko

Historicky první konané zkoušky v irských tancích pro zájemce o získání učitelských a porotcovských titulů.

30.12.

Silvestr s Dvoranou

Žinkov, CZ

Po dvou letech vás opět zveme ke společnému vstupu do nového roku. Vracíme do Žinkov, kde jsme již dvakrát strávili skvělého Silvestra. Toto středisko je stranou od ruchu civilizace a je naprosto ideální pro tanečníky a kamarády, kteří chtějí být spolu. Prostory jsou ideálně řešené: budeme bydlet v přívětivých pokojích, jídelna se nachází v přízemí, tělocvična za rohem jídelny... prostě všechno je jak na dlani. A hlavně: budeme zde sami, nebudeme se muset dělit o místa v jídelně apod. Kapacity jsou omezené, kdo zaváhá - netančí.

Zobrazit více akcí »


Copyright © Luas Dancing School – Tereza Bachová, 2010–2017  |  Kontakty  |  RSS  |  Webdesign: Loužecký.cz  |  phpRS