Luas Dancing SchoolVienna Feis 2013 z pohledu učitele

15. 10. 2013 – Tereza Bachová

Vienna Feis 2013, který se konal o uplynulém víkendu 12. a 13. října uběhl velmi rychle a dlužno říci, že pro naši školu velmi úspěšně. Vždy tyto články píšeme jako reportáž, dnes uděláme menší změnu a přinášíme článek o tom, jak to vypadá více z pohledu učitele, který své žáky na tyto soutěže připravuje.

Blíží se Feis a jediné, co mi běhá hlavou je: „Přála bych si, aby se tentokrát povedlo Báře nebo Terezce, čekají na nějaké hezké místo dlouho a byly by zklamané. Hm a musíme doladit dva tance s begginers skupinou, pořádně zopakovat step, kde to nejde nebo se tanečníci ztrácí, tady přidat ještě cvičení do technických řad, aby se tento prvek ještě zlepšil a...... „ Hlavou mi ale létají i myšlenky na to, že všichni odvádí na tréninku skvělou práci a já vím, že se všichni budou snažit ze všech sil ukázat to nejlepší. A to je to nejcennější :-)

Do Vídně jsme se vydaly 4 tanečnice v autě v sobotu 12. října 2013 brzy ráno a na místo konání jsme dojely v poledne, kdy měla začínat kategorie a kde v pozdějším čase tančily naše nejpokročilejší v kategorii Open Championship (nejvyšší a nejnáročnější taneční kategorie) a jedna tanečnice tančila v této kategorii úplně poprvé.

Jako ve většině případů se soutěž lehce protáhla a tak jsme na naše tanečnice čekaly celkem tři hodiny ve kterých jsem sledovala spolu s ostatními výkony dalších tanečníků z jiných škol. Inspirativní, někdy průměrné nebo naopak naprosto úžasné – zkráceně zajímavé a pestré. Ta chvíle, kdy měly všechny tři naše tanečnice nastoupit, přišla asi kolem půl šesté odpoledne a jelikož se také jednalo o dvě nejvíce úrovnostně vyrovnané a velmi kvalitní kategorie, v hale pomalu houstla nervozita. Kategorie začala, tanečník střídal tanečníka nebo tanečnici a v této chvíli už nezbývalo nic jiného než čekat jak to celé dopadne. To je ten moment, kdy vy – jako učitel – máte málem zástavu srdce ve chvíli kdy se něco stane (zranění, chyba, srážka tanečníků na podiu, výpadek paměti, sklouznutí - cokoli co může tanečníka vyvést z rovnováhy). Nemůžete vůbec nic, napovědět, zakřičet „pokračuj“ nebo"jeď, to nevadí." Jen čekat.... A to jsou asi nejtěžší momenty soutěže z pohledu učitele :-) Navíc nemáte zaručeno, že i podle vás nejlepší výkon (a nemusí to být výkon vašeho tanečníka), bude ohodnocen jak vy si myslíte. Porotce je také jen člověk a dívá se na soutěž svým pohledem a tak jsou výsledky subjektivní jako u všech ostatních uměleckých soutěží. Tuto kategorii na oblastních feisanna hodnotí vždy tři porotci a tak se výsledky teoreticky průměrují, ale nemusí tomu vždy tak být. Dotancovala všechna tři naše děvčata vše co bylo potřeba a naše konečná bilance po kategorii Open Championship byla:

Sobotní den byl u konce a my se mohly jet v klidu ubytovat a spát.Druhý den v neděli 13. října 2013 nás čekal neméně náročný den i z toho hlediska, že jsme byli na soutěži opravdu od rána od 7:30 do 18 hodin odpoledne. Od rána jsme ve střehu, odpovídám na dotazy, řešíme make-upy, případně jaké účesy zvolit, je třeba informovat kde a kdy mají tanečníci tančit a opakujeme kroky před soutěží.Ráno začínaly dětské kategorie v úrovni begginers (tančící začátečník) a které pak pokračovaly v úrovni primary (mírně pokročilí). Za těmito kategoriemi následovali dospívající a dospělí tanečníci opět v úrovních begginers a potom primary. Odtančit, čekat na výsledky, vyhlášení na kterém se kroutí žaludek (tedy alespoň lektorovi ano, protože prosíte vyšší síly, aby ti, co si to zaslouží, dostali dobré umístění a ti, kteří nepodali takový výkon, aby nebyli tolik smutní :-)), focení a toto kolečko znovu do kola s dalšími tanečníky asi tak čtyřikrát za den. A po tomto maratonu ještě poslední vyhlášení, poslední medaile a poslední focení na památku a balíme na cestu zpět do Prahy.

Skončil další Feis, zažili jsme radost i smutek, ale vždycky jsme o nějaké zkušenosti a možná i nové seznámení s novými tanečníky z jiných škol bohatší. A jaká byla celková bilance?

A co říci závěrem? Chci všem moc poděkovat za skvělou reprezentaci školy na Vienna Feis 2013 a organizátorům IDCV Vienna za tuto možnost přijet změřit své síly s jinými školami :-)

Těšíme se na viděnou na další soutěži, která se bude konat v Krakově 16. a 17. listopadu 2013 a kde se také koná kvalifikační šampionát pro účast na světovém šampionátu v Londýně 2014. Zde nás budou reprezentovat 3 tanečnice v kategorii Open Championship.

Děkuji.

Tereza Loužecká BachováPříručka pro cloggery

Tipy na zajímavé akce:

14.12.

ADCRG/TCRG/TMRF zkoušky ve Vídni

Vídeň, Rakousko

Historicky první konané zkoušky v irských tancích pro zájemce o získání učitelských a porotcovských titulů.

30.12.

Silvestr s Dvoranou

Žinkov, CZ

Po dvou letech vás opět zveme ke společnému vstupu do nového roku. Vracíme do Žinkov, kde jsme již dvakrát strávili skvělého Silvestra. Toto středisko je stranou od ruchu civilizace a je naprosto ideální pro tanečníky a kamarády, kteří chtějí být spolu. Prostory jsou ideálně řešené: budeme bydlet v přívětivých pokojích, jídelna se nachází v přízemí, tělocvična za rohem jídelny... prostě všechno je jak na dlani. A hlavně: budeme zde sami, nebudeme se muset dělit o místa v jídelně apod. Kapacity jsou omezené, kdo zaváhá - netančí.

27.1.

Antwerp Feis 2018

Antwerpy, Belgie

Taneční soutěž v irských tancích

10.2.

Grade Exams Berlin 2018

Berlín, Německo

Taneční zkoušky pro irské tanečníky.

Zobrazit více akcí »


Copyright © Luas Dancing School – Tereza Bachová, 2010–2017  |  Kontakty  |  RSS  |  Webdesign: Loužecký.cz  |  phpRS