Luas Dancing SchoolZkoušky Grade Exams v Londýně očima Michaely Tvrdíkové

09. 03. 2012 – Tereza Bachová

O víkendu 25.–26. února se v Londýně konaly zkoušky Grade Exams. Tyto zkoušky jsou určeny jak tanečníkům, kteří soutěží, tak i tanečníkům, kteří nemají soutěžní ambice, ale chtějí vědět nejen od svého učitele, na čem by měli zapracovat. Grade Exams nejsou soutěž; každý tanečník je hodnocen individuálně a tančí každý zvlášť. Navíc za svůj výkon vždy obdrží komentář od zkoušejícího.

Zkoušky Grade Exams naši žáci navštívili již podruhé. Tentokrát naše tanečnice skládaly dva až tři stupně najednou. Postupně si budete moci přečíst jejich postřehy a dojmy. Míša Tvrdíková, která se zkoušek účastnila, pro nás připravila svůj komentář jako první v pořadí.

Zkoušky Grade Exams očima Michaely Tvrdíkové

Grade Exams, tedy úrovnostní zkoušky, jsem nijak dopředu neplánovala. Během lednových tréninků jsem se ovšem nechala strhnout nadšením Terky Jindrové a Kathy Fabichové, které už za sebou měly dva první stupně a byly zkouškami nadšené.

Po rozhodnutí přidat se letos k holkám a udělat si první tři „Grady“, už šlo všechno ráz na ráz. Terka Loužecká Bachová nás přihlásila u Lisy Delaney-Galal, která zkoušky organizuje a než jsem se nadála, byl tu poslední únorový víkend a já seděla s Kathy v letadle do Londýna, kde se zkoušky letos konaly.

Byly jsme pozvané na 5 hodinu odpolední do Irish Cultural Centre v Hammersmith a celé zkoušení probíhalo přibližně hodinu a půl. Během této doby stihla paní K. Maguire-O´Shea, ADCRG ohodnotit s námi asi patnáct slečen, které dělaly většinou po dvou Gradech.

Samotné zkoušení je víceméně obdobou feisů, které většina z nás již zažila. Sedí se pohromadě v jedné místnosti, potom vás vyzvou k tanci, pustí vám hudbu, uděláte přípravu a odtančíte. Místo na zvoneček, jako na feisích, si počkáte na tiché „Thank you“ a odkráčíte si opět sednout. Poté odtančí zbytek lidí, vy se vydýcháte a jdete na další tanec.
Protože si myslím, že vás zajímá systém hodnocení, dovoluji si připojit odstavec, ve kterém vám ho v hrubých rysech načrtnu. Porotce vás hodnotí již během vašeho tance a to body a slovně. Paní Maguire-O´Shea po nás hodila jedním okem a už psala. Mám dojem, že z každého tance viděla tak třetinu, pokud více, tak musela mít velice vyvinuté periferní vidění.

Maximum bodů je 100 za tanec, a protože v jednom Gradu se dělají tance dva, maximum za Grade je 200 bodů. Na každém tanci je bodově hodnocen: Time & Rythm, Carriage, Execution a General Effect (Čas a rytmus, držení těla, provedení, celkový dojem). Na toto bodové ohodnocení jsem se těšila asi nejvíc, s politováním jsem ale zjistila, že se porotkyně s rozepisováním bodů neobtěžovala a napsala rovnou výsledný počet. Takže je bohužel nezjistitelné, na čem jsem dané body ztratila. Hodnocení je od A po E, přičemž E je méně jak 40 % dosažitelných bodů a značí neúspěch u zkoušky. Každé písmeno je ještě rozděleno do tří podskupin. Např. A je děleno na A+, A a A-. Já jsem byla ohodnocena jednou A+ a dvakrát A-. V tancích, ve kterých jsem nechybovala, jsem měla vždy 95, nebo 96 bodů. Dva jsem trošičku popletla, jak je pro mě obvyklé :-) a bylo mi sraženo po 10 bodech. Tedy byla jsem dvakrát ohodnocena 85 body.

Co se týká slovního ohodnocení, pokud neprovedete něco vyloženě krkolomného, tak máte napsanou poznámku: Beautiful style, Very well done, Great performance, Excellent, apod. Takže nic s výrazně vypovídající hodnotou. Pokud zapomenete, co tančíte, tak se dozvíte: Slight mistake. A pokud přitom navíc dáte nohy nevhodně od sebe (moje specialita), tak se dozvíte: Cross feet a bit tighter. :-) Ale protože „a bit“ je jenom „trochu“, tak porotkyni absence páté snad moc nevyděsila. :-)

Před zkouškou jsem se těšila na taneční výkony londýnských tanečnic, které jsou jaksi „u zdroje“. Těšila jsem se zbytečně. Do pátého Gradu, kde už se tančí pokročilé tance, je v Londýně běžné končit tanec s nohama od sebe, nedopínat špičky atd. O kymácejících se tělech raději nepíšu. Při stepu jsem v drtivé většině nebyla schopná rozpoznat, kde je začátek a konec a co chce vlastně tanečnice předvést. Stojná noha se neozvala ani jednou, což je holt z akustického hlediska významný nedostatek. A abych to vše podtrhla: není problém se během přípravy poškrábat na zádech a během tance si upravovat ramínka tílka. (Mysleli jste si, že v Evropě jsou irské tance daleko za ostrovní úrovní? :-))

Ač jsem byla po Gradech rozladěná a nejsem si jistá, jestli chci dělat i další stupně, určitě to bylo velmi poučné. A hlavně jsem ten víkend zjistila, že Londýn je opravdu nádherný!

Napsala Míša TvrdíkováPříručka pro cloggery

Copyright © Luas Dancing School – Tereza Bachová, 2010–2018  |  Kontakty  |  RSS  |  Webdesign: Loužecký.cz  |  phpRS